ŠKOLA za život

« Listopad 2018 »

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

28.08.2018. 13:51
Pilot projektom e-Škole značajno povećana digitalna zrelost 10 posto hrvatskih škola
Povećanje razine digitalne zrelosti 10 posto hrvatskih osnovnih i srednjih škola glavni je rezultat uspješno završenog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET započela s partnerima 2015. godine.

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.

02.07.2018. 09:43
Webinar: Život Engleskog jezika u Školi za život
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom - CARNET i i Hrvatskim udruženjem profesora engleskog, organizira webinar pod nazivom Život Engleskog jezika u Školi za Život. Webinar će se održati u ponedjeljak, 9. srpnja 2018. godine od 20 do 21 sat.

20.06.2018. 15:01
Uspješno proveden projekt “Jačanje kapaciteta za razvoj i reviziju CARNET-ovih usluga vezanih uz primjenu IKT-a u obrazovanju”
U okviru programa Erasmus+ proveden je projekt pod nazivom “Jačanje kapaciteta za razvoj i reviziju CARNET-ovih usluga vezanih uz primjenu IKT-a u obrazovanju” u sklopu kojeg su ostvarene četiri mobilnosti, od čega su dva strukturirana tečaja i dva promatranja rada u inozemstvu ( Job shadowing ). Na mobilnostima je sudjelovalo četvero djelatnika CARNET-a, Tina Marković, Ana Orlović, Gordana Jugo i Ivica Matotek

15.06.2018. 14:43
Objavljena "Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata"
U okviru provedbe projekta GrowCERT izrađena je “Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata” nastala temeljem  Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti .

Kako učiti?

Kako učiti - planiraj učenje

Planiraj učenje

•    imaj uvijek isto mjesto za učenje bez ometajućih sadržaja (tv, radio, neuredan radni stol)
•    napravi plan učenja - napiši obaveze u tjedni raspored prema predmetima
•    odvoji dovoljno vremena za pojedini predmet
•    odluči kojim ćeš redom učiti - najprije uči teže gradivo a onda lakše
•    uči sa stankama, nakon 35-60 min učenja napravi stanku do 15 min

Kako učiti - uči s razumijevanjem

Uči s razumijevanjem

•    najprije napravi upoznavanje s gradivom-promatraj ga kao cjelinu, izdvoji najvažnije činjenice
•    pročitaj bilješke u bilježnici, pročitaj čitavu lekciju, pogledaj slike, tablice, atlas
•    podijeli lekciju na cjeline i uči jednu po jednu, prije spavanja ponovi najvažnije
•    čitaj prvo poglavlje, podcrtaj najvažnije riječi
•    prepričaj najvažnije vlastitim riječima nekoliko puta glasno
•    piši vlastite zabilješke, radi skice, kognitivne mape
•    uči s razumijevanjem što znači razmišljaj o onome što učiš, prepričavaj lekciju svojim riječima, ponavljaj
•    ako nešto ne znaš, ne razumiješ istraži u drugim knjigama, na internetu, pitaj nekoga
•    tek kad dobro naučiš pređi na novo poglavlje i uči na isti način, a zatim sve ponovi više puta prepričavajući glasno
•    ako učiš napamet sporo učiš i brzo zaboravljaš
•    koristi pomoćne tehnike za lakše pamćenje gradiva

Kako učiti - ponavljaj

Ponavljaj

•    ponavljaj više puta čak i kad si naučio gradivo (bolje naučeno teže se zaboravlja)
•    uči nekoliko dana prije ispita da možeš dovoljno puta ponoviti gradivo
•    zamisli se u situaciji ispitivanja u razredu i ispituj se

Nagradi se za učenje nakon naučenog određenog dijela gradiva (glazba …).
Što više budeš pazio na školskom satu manje moraš učiti kod kuće.
Ne zaboravi  zapisati pitanja i primjere koji se navode na satu.