Novosti iz knjižnice

Lektira na drugačiji način u 1. a i 2. a

Autor: Marija Malnar Zidarić, 12. 3. 2024. 13:15

26. veljače u 1. a razredu knjižničarka je održala sat lektire Slikopriče, najdraže dječje autorice Željke Horvat Vukelje. Nakon iskazivanja dojmova i oduševljenja slikopričama, pogledali smo „uživo“ kratke priče „Čarapčić“ i „Crvić“ koje priča sama autorica. Smijeha i oduševljenja nije nedostajalo, a potom smo se upustili u stvaranje vlastite slikopriče.

3. ožujka u 2. a razredu naučili smo osnovne gradivne elemente stripa te se prisjetili poznatih strip-junaka, kao i animiranih filmova koji su nastali po stripovskom predlošku.

Prepoznavali smo elemente stripa u Durici (lektiri) Ivice Bednjanca, a potom i sami napravili svoj prvi strip u četiri kadra u kojem su glavni likovi bili mi sami i živopisna Durica.

Bookmark Exchange Project 2023 Vijest ima dokument u privitku

Autor: Marija Malnar Zidarić, 7. 12. 2023. 12:45

Međunarodno udruženje školskih knjižničara (IAL) već godinama provodi vrijedan i poticajan projekt međunarodne razmjene straničnika. Osnovni je cilj, prije svega, dobro se zabaviti istražujući o partnerskoj školi, potom na kreativan i zabavan način osmisliti motive i temu kojom ćemo se povezati. Projektom se uči i toleranciji, naprosto globalnom povezivanju kojim uviđamo koliko smo različiti, a opet u srži uvijek isti.

Mjesec hrvatske knjige 2023.

Autor: Marija Malnar Zidarić, 14. 11. 2023. 10:29

U najveselijem i najaktivnijem mjesecu za knjigu i sve one koji se knjigom bave, bilo je svega pomalo i u našoj školi.

Mjesec hrvatske knjige otvorili smo 13. listopada školskim natjecanjem u izražajnom čitanju u školskoj knjižnici. Prijavilo se čak 14 učenika koji su se natjecali u dvije kategorije: od 3. do 5. razreda te od 6. do 8. razreda. Pobjednice natjecanja, Ena Krstulja (4. b) i Matea Sabljak (6.b) predstavljale su našu školu 27. listopada na 4. županijskom natjecanju u čitanju naglas, a čiji je organizator također naša škola, odnosno školska knjižnica.

4. ŽUPANIJSKO NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS

Autor: Marija Malnar Zidarić, 30. 10. 2023. 09:48

27. listopada 2023. u Mjesecu hrvatske knjige održano je 4. županijsko natjecanje u čitanju naglas u organizaciji knjižnica OŠ Turnić i OŠ „Eugen Kumičić“ Rijeka. Nakon stanke od 5 godina i razdoblja korone, knjižničarke su ponovno odlučile pokrenuti aktivnosti poticanja čitanja naglas izvan svoje škole, kako bi učenici uz druženje i podršku svojih vršnjaka razvijali svoje samopouzdanje, javni nastup, čuli preporuke novih suvremenih naslova te poticali se međusobno na čitanje.

Školsko natjecanje u čitanju naglas

Autor: Marija Malnar Zidarić, 23. 10. 2023. 16:50

13. listopada održano je prvo školsko natjecanje u čitanju naglas u školskoj knjižnici. Prijavilo se čak 14 učenika u dvije kategorije: od 3. do 5. razreda te od 6. do 8. razreda:

3. A MARA ŽAGAR, PAULA GLAVAN

3. B EMILY DEMARK, ZARA SMOJE

4. A MILA MITROV

4. B NICOL BIONDIĆ, NERON ZUBIN, ENA KRSTULJA

4. C LEONA JORDAN, LUKA NIKOLIĆ-MALORA

5. B LUCIA BLAGOVČANIN, VIKTORIJA JANDROVIĆ

6. B MATEA SABLJAK

7. A RIKARDO ŠEGOTA

Obojenim pjesmama dočekali smo jesen

Autor: Marija Malnar Zidarić, 25. 9. 2023. 15:24

Budući da nam jesen stiže tek sutra, tijekom vikenda, odlučili smo joj pripremiti put i veselo je dočekati u 2. a i 2. b razredu produženoga boravka 22. rujna.

Naša knjižničarka Marija Malnar Zidarić pripremila nam je nešto drugačije nego obično – pjesme (a ne priču) posvećene mjesecu rujnu, sa svim motivima i pjesničkim slikama rujnih, crvenih, narančastih , smeđih i dr. boja.

Sretan rođendan, Roald Dahl!

Autor: Marija Malnar Zidarić, 13. 9. 2023. 13:01

"Da bi nekamo stigao u životu,

moraš pročitati puno knjiga"!

Jednom od omiljenih dječjih pisaca 20. stoljeća, čestitamo i danas rođendan! Iako više nije s nama, ostavio nam jesvoje čudesne likove  i radnje kojima je pomakao granicu mašte. A svi znamo da pisci žive dok se čitaju njhove knjige! Ako bi netko trebalo biti na listi čitanja tijekom djetinjstva, onda je to Roald Dahl.

I zato, trk do školske knjižnice po Matildu, Charlija i tvornicu čokolade ili pak fantastične Vještice.

DAN PČELA I DAN MUZEJA U PB

Autor: Katarina Pavletić, 31. 5. 2023. 11:11

15. svibnja obilježava se Dan muzeja pa smo u 3. razredu produženoga boravka u suradnji s našom knjižničarkom po predlošku znanstveno-popularne knjige Kako živi muzej, naučili puno novih stvari: od značenja i porijekla same riječi muzej do toga gdje je u svijetu nastao prvi muzej i kako je izgledao (je li to koncept današnjeg muzeja uopće), koja je razlika između muzeja i galerije, tko sve radi u muzeju, kako se čuvaju vrijedne zbirke (uz nezaobilaznu priču o krađi najslavnije slike na svijetu – Mona Lise), kako nastaju izložbe (od ideje do realizacije).

Noć knjige 2023.

Autor: Katarina Pavletić, 3. 5. 2023. 12:23

Od 2012. godine održava se hvalevrijedna manifestacija Noć knjige kojom se barem jedan dan u godini želi knjigu staviti na zasluženo mjesto. Od učenja prvih slova, preko čitanja iz užitka i učenja do stvaranja samih književnih djela – knjiga nas prati tijekom života u različitim fazama i trenucima.