Prehrambeni kutak

Dragi naši učenici, cilj ovog kutka je pružiti vam savjete  i preporuke kako se zdravo hraniti da biste bili zdravi, zadovoljni i uspješni učenici koji su svjesni da svojim ponašanjem  i navikama mogu utjecati na kvalitetu svog života.

Frapei

Autor: Petra Jutrović, 12. 4. 2013.

Zdravi, hranjivi i vrlo fini, sve su to prave voćne poslastice koje se serviraju u čaši. Riječ je naravno o frapeima, koji se uistinu lako pripremaju.

Ove ukusne napitke, koji su i mnogo više od toga, najbolje je imati kao međuobrok, a obično  se rade od raznog voća koje se miksa s mlijekom ili jogurtom. Osim ovih sastojaka po želji im možete dodati što god vam padne na pamet, poput čokolade, kakaa, meda, raznih začina i slično.

Za njihovu pripremu trebati će vam dobar mikser ili blender, a kako bi postali pravi frape majstori, donosim vam par jednostavnih recepata za početak.

Za brzo vraćanje energije – Frape od banane

Shake s okusom banane pravi je klasik. Bananu srednje veličine narežite na ploške te izmiješajte s 300 ml hladnog mlijeka. Za extra kremasti okus dodajte i 3 žličice slatkog vrhnja te malo meda.

Ako vam pak treba brzi i zdravi doručak, nakon što ste u mikser stavili bananu i mlijeko, dodajte 2 žlice zobenih pahuljica te malo limunovog soka i ukusan i zdrav obrok je tu!

Za  prave čokoholičare - Čoko milkshake

U 300 ml mlijeka dodajte jednu kuglicu sladoleda od čokolade, 2 žličice kakaa, 3 žličice slatkog vrhnja i 2 žlice maslaca od kikirikija. Kad je napitak gotov, ukrasite ga čokoladnim mrvicama ili šlagom.

Moćne bobice – Frape od borovnica

Izmiksajte jedan jogurt s 100 grama borovnica (svježih ili zamrznutih) te dodajte žlicu meda. Po želji možete dodati i malo sladoleda od vanilije .

Jagodica bobica - Frape  s jagodom i keksićima

Oko 100 grama jagoda u mikseru promiješajte zajedno s 300 ml mlijeka, 1 žlicom šećera, par komada usitnjenih petit keksa i jednom kuglicom sladoleda od jagode.

Vitaminska bomba – Smoothie od kivija, kruške i naranče

Iscjedite jedan kivi i četiri naranče. Krušku narežite na sitne komadiće i stavite u blender, pa dodajte iscijeđene sokove. Sve zajedno izmiksajte i dobit cete pravu porciju vitamin.

Kad je vas shake gotov, izlijte ga u visoku čašu te ukrasite slamkom. U slast!