Kutak za učitelje

Drage učiteljice, dragi učitelji, drage nastavnice i dragi nastavnici čestitamo vam Svjetski dan učitelja!

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 5. 10. 2012.

U povodu Svjetskog dana učitelja želimo vam izraziti zahvalnost i poštovanje za znanje koje prenosite i strpljenje kojim svakodnevno vodite djecu do novih vrijednih saznanja, kako programsko-nastavnih tako i onih životnih.

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni. Prigoda je to i za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihov utjecaj na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Naši učitelji Marija Bunijevac (učitelj kemije), Damir Čović (učitelj tehničke kulture) i Jasna Popić (učitelj tjelesno zdravstvene kulture) danas će  u Zagrebu u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici prisustvovati svečanoj promociji u zvanje učitelj mentor. Čestitamo!

Čestitamo Svjetski dan učitelja!

Iz pisma Abrahama Lincolna učitelju njegova sina:

… Stoga, dragi učitelju, molim vas, uhvatite ga za ruku i naučite ga onome što mora znati.

… Naučite ga ako možete čudnovatosti knjiga, ali dajte mu također vremena da duboko razmišlja o vječnoj zagonetki ptica na nebu, pčela na suncu i cvijeća na zelenom brežuljku.

… Naučite ga da svakoga sasluša, ali naučite ga također da pobere sve što čuje i zadrži samo ono dobro što prođe kroz sito istine.

… Neka ima hrabrosti biti nestrpljiv, neka ima strepljenja biti hrabar.

… Ovo je velik nalog, učitelju, ali pogledajte što možete učiniti. On je tako drag mali dječak, i on je moj sin.

(Preveo Borna Lulić, Modra Lasta br. 2 2006,/2007.)