Moda i ljepota

Anoreksija - poremećaj ishrane

Autor: Tina Bakić, 5. 3. 2014.

Anoreksija je težak gubitak apetita čiji su razlozi emocionalne prirode. Iako je u središtu bolesti hrana, anoreksija je bolest uma. Oboljela osoba postaje opsjednuta slikom svoga tijela i često doživljava sebe debelom iako je istina suprotna.

Kako nastaje?

Ona ne nastaje zbog gubitka apetita već je riječ o borbi protiv gladi zbog stalno prisutnog i potpuno nerazumnog straha od debljanja koji ne popušta ni onda kad je mršavost dostigla takve razmjere da je ugrožen život bolesnika/ce.

Uzroci anoreksije

Dok neka istraživanja ukazuju na to da geni mogu donekle predodrediti anoreksiju, većina istraživača vjeruje da su ključni psihološki čimbenici. Anoreksičari imaju nisku razinu samopoštovanja i osjećaju se nedostojnima ljubavi. Krajnost gladovanja može biti način na koji anoreksičar pokušava upravljati svojim životom.

Anoreksija se javlja i u adolescenciji gdje manjak samopoštovanja i osjećaj da su nedostojni ljubavi pogoršavaju hormonalne promjene. Zbog kulturoloških poruka koje veličaju mršavost te pritiska ili napetosti unutar obitelji i među vršnjacima još više otežavaju živote adolescenata.

Simptomi anoreksije

• Znatan gubitak težine
  • Strah od debljanja
  • Pretjerano držanje dijeta i vježbanja
  • Iskrivljena slika o tijelu
  • Abnormalna zaokupljenost hranom, npr. zbrajanje kalorija
  • Suha, žućkasta koža
  • Rast dlaka na licu
  • Gubitak kose
  • Slaba cirkulacija
  • Problemi s menstrualnim ciklusom kod djevojaka
  • Neobjašnjiv rast i pad energije

Liječenje anoreksičara

Psihoterapija, redovito medicinsko praćenje i vođenje prehrane trebali bi biti dijelom svakog programa liječenja anoreksije. Liječenja se razlikuju po tome koliko vremena osoba boluje od anoreksije. Hospitalizacija je obično nužna, ako je pacijent izgubio više od 25% svoje uobičajene tjelesne težine.

Jeste li znali?

• Anoreksija se češće javlja u zapadnoj kulturi.
  • Od nje najčešće boluju osobe koje su u svijetu mode i baleta.
  • Anoreksija se javlja u dobi između 12. i 25. godine.
  • Kod muškaraca, u 75% slučajeva nema pomoći u izlječenju.
  • Sve se češće javlja u najranijim adolescentskim godinama.
  • Anoreksija se lako javlja i za vrijeme trudnoće.

Anoreksija je vrlo zloćudna bolest koja može uništiti brojne živote.

Ako ne dođe do liječenja u 30% slučajeva dolazi do vrlo brze smrti te čak 50% anoreksičara počini samoubojstvo.

Ne dopustite si da dođete do toga i ne budite na dijetama.

Čuvajte i volite svoje tijelo, ono je čarobni mehanizam i hram vaše budućnosti!