Kombiniranje crteža iz dviju datoteka

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 15. 11. 2012.

Na satu informatike učenici petih razreda dobili su sljedeći zadatak: dokazati da škola može biti zabavna i poučna. Kako smo riješili takav zadatak? Jednostavno, učili smo zabavljajući se.

Postavili smo zadatak: Nacrtajte selo roda. Svi smo se složili da zadatak nije nimalo lagan.

Već nekoliko godina mladi informatičari uče programirati. U programiranju vrijedi zlatno pravilo: ako ne znaš riješiti problem rastavi ga na manje dijelove koje znaš riješiti. Ovo pravilo nas je često spašavalo u riješavanju programskih zadataka pa smo ga odlučili primijeniti i na ovom zadatku.

Zaključili smo: znamo nacrtati selo, znamo nacrtati rodu pa smo to i učinili. Nacrtali smo Čigoš selo i spremili ga na računalo. U novom dokumentu nacrtali smo rodu i spremili rad kao zasebnu datoteku. Potom smo rodu označili, kopirali i zalijepili u  datoteku Čigoč selo. Da sve rode ne bi "gladale" na istu stranu mi smo ih zrcalili i dobili pravo Čigoč selo roda.

Pogledajte naše radove:

Jeste li znali?

U Čigoču, prvom europskom selu roda živi više bijelih roda nego ljudi.

Posjetite Čigoč i Park prirode Lonjsko polje pokraj Siska.