Pismo bezimenom dječaku

Autor: Antonija Šverko, 4. 1. 2012.

Učenici 6.b razreda imali su za zadatak napisati božićnu čestitku ili pismo osobi koja je manje sretna od njih - napuštenima, bolesnima, gladnima, siromašnima ili pak nekome iz svoje okoline tko je nesretan.

Cilj ovog zadatka bio je razviti empatiju, humanitarni duh, poistovjetiti se s bolesnima, siromašnima, pružiti drugačiju viziju Božića, onu izvornu, Kristovu, za razliku od one koja nam se nameće putem masovnih medija  u kojoj prednjači isprazno blještavilo.

Pročitajte što su napisali naši učenici.

Pismo bezimenom dječaku

Dragi bezimeni dječače,

Ja te ne poznajem, ali znam sve o tebi. Znam da potječeš iz siromašne obitelji. Žao mi je što ti roditelji ne mogu pružiti lijep i sretan Božić. Ti ni ovoga Božića nećeš dobiti poklone i neće te ni ove godine čekati mirisni ručak u okrilju obitelji. Ne želim da Božić provedeš u nekoj tamnoj, prljavoj uličici izložen razim opasnostima. Ne mogu ni zamisliti kako se snalaziš na ulici – čime se hraniš i od čega živiš. Ja te nikad nisam srela, a ipak bi tvoje dječje lice sa starim očima prepoznala svugdje.

Moja je želja da svi ljudi barem na čas zastanu i pomisle na tebe te da ti pruže ruku pomoći. A zatim neka se dobro zagledaju u vlastito srce, a svoju obitelj neka pogledaju novim očima. Očima koje će znati blago obiteljskog Božića prepoznati i cijeniti.

Katarina

Draga bezimena djevojčice,

znam da živiš u domu za napuštenu djecu. Svaki Božić provedeš bez mame i tate. Teško ti to pada, nema majčinske ljubavi, očinske topline. Tete su divne, ali nemaš onog nekog kome bi ti bila posebna, jedina, najdraža. Svakog Božića, poželiš da se mama i tata vrate po tebe, da ipak dođu. Smišljaš im isprike i opravdanja, sve ćeš im oprostiti samo da osjetiš da te žele, da te vole. Ali ni ovoga Božića želja ti se neće ispuniti. Otvarat ćeš poklone koje su dobri ljudi za te pripremili, ljudi koji ti ni ime ne znaju, ljudi poput mene.

Draga, znam da tvoje vrijeme još nije došlo, pred tobom je trnovit put, ali znam da će ti jednoga dana zasjati sunce i shvatit ćeš kako je život lijep i stvoren tebi u čast.

Sretan Božić,

Irma

Draga,

čula sam da si bolesna i da si u bolnici jer boluješ od teške bolesti. Želim ti da ove blagdane provedeš s najmilijima, da ozdraviš što prije kako bi mogla nastaviti živjeti poput ostale djece. Želim ti čestitati Božić i Novu godinu, da ih provedeš u ljubavi, sreći i veselju i naravno, da ozdraviš što prije.

Ivona

Dragi,

tek sad vidim koliko ti je teško, koliko patnje i boli trpiš. Dopusti mi da suosjećam s tobom, da preuzmem malo tvoje boli, da ti olakšam. Neka ti ovi blagdani donesu zdravlje koje toliko trebaš. Znaj da nisi sam, u mislima sam s tobom.

Darija

Dragi bezimeni dječače,

moja božićna želja za tebe jest da pronađeš topao dom u kojem će te čekati brižno pripravljen božićni stol. Kako li to čudno zvuči „pronađeš“! Zar to dijete mora tražiti? Nije li to nešto što se podrazumijeva? Ne bi li to sva djeca trebala imati? Dragi moj, ne želim da više spavaš po ulicama i gradskim smetlištima. Ne želim te vidjeti kako prosiš. Želim ti obitelj, dom i djetinjstvo jer je to tvoje pravo.

Fran

Draga djevojčice,

znam da si bolesna i da ležiš u bolnici. Strašno mi je žao zbog toga i ne znam kako ti reći što osjećam. Uskoro će Božić i ti znaš da se na taj dan rodio Isus. Nadam se da ćeš se i ti na taj dan ponovno roditi i ozdraviti te da ćemo se lijepo zabaviti kad izađeš iz bolnice. Ukrašavat ćemo jelku, peći ćemo puricu i kolače, slušat ćemo predivne božićne pjesme. Naravno, sljedeće će nas jutro dočekati pokloni. Daj sve od sebe da pobjediš tu bolest, a u tome ćemo ti moja obitelj i ja pomoći.

Ivana

Dragi dječače,

znam da si siromašan i jako mi je žao zbog toga jer se sad bliže blagdani. Znam da nemaš dom i da živiš na ulici. Jako si mi drag i želim da se tvoje stanje promijeni. Pozivam te da Božić provedeš sa mnom i mojom obitelji. Želim da u novoj 2012. godini nađeš topli dom i da tvoji roditelji pronađu posao.

Sretan Božić od srca želi ti Rina.

Draga teto,

znam da si usamljena i nesretna jer svaki dan ideš na posao koji ti oduzima previše vremena i čini te nezadovoljnom. U kući te pak čekaju kućanski poslovi. Nemaš dovoljno vremena za odmor, a kamoli za zabavu.

Je li Berty dobro? Je li jako narastao, znade li već nove trikove? Kolika mu je dlaka?

Jako mi nedostaješ. Nismo se vidjeli gotovo mjesec dana.

Kako god bilo, htio sam ti zaželjeti sretan Božić i Novu godinu i reći ti koliko te volim. I tebe i Bertija. Nadam se da ćeš dobiti ispod bora ono što si zaželjela.

Tvoj Paolo