VUKOVAR

Autor: Antonija Šverko, 22. 11. 2011.

Povodom obilježavanja dvadesete obljetnice pada grada Vukovara te sjećanja na žrtve vukovarske tragedije učenici su na satu hrvatskoga jezika čitali eseje Siniše Glavaševića koje je hrabri novinar pisao u podrumu pod neprijateljskim granatama. Inspirirani Sinišinom žrtvom i neuništivim duhom, kao i njegovim umjetničkom svjetonazorom, jedan se dio učenika okušao u epistolarnoj formi, a drugi u poeziji. Pod opširnijevam donosimo nekoliko učeničkih radova.

Gradu heroja

Vukovare, Heroj Grade,

tko li tvoje ime ne znade?

Razrušen, al' gord

ponos si naroda svog.

Tvoja hrabrost, tvoja žrtva,

na Oltaru domovine prinesena –

opjevana, nikad prežaljena.

Grade na Vuki, razrušen viši nisi,

al' tvoja je žrtva i dalje u mojoj misli.

Dok topot konja u daljini se čuje,

tvoje ime u mom srcu sve jače odjekuje.

Mina Mehmedović, 6.b

Dragi Siniša,

nakon Vaše Priče o djetinjstvu, jako sam se rastužila. Mogu Vam reći da sam suosjećala s Vama. Sve te patnje, boli i tuge kroz koje ste prolazili... Nisam sigurna da bih to mogla podnijeti. Sav taj strah, neizvjesnost, očajanje, poniženje, udarce i boli ne bih preživjela. Divim se Vašoj snazi. Ne poznam nikoga tko je kao Vi. Žao mi je što je djeci Vukovara ukradeno djetinjstvo. Mislim da svatko ima pravo na djetinjstvo. To je najlješe doba čovjekova života. Ja svoje provodim predivno i htjela bih da traje vječno. Ali mora se dalje... Život se ipak jednom mora odživjeti.

Katarina Todorović, 6.b

Poštovani gospodine Siniša,

u školi smo dobili zadatak da napišemo nešto o Vama ili da Vam napišemo pismo. Na satu hrvatskoga jezika čitali smo Vašu Priču o djetinjstvu . Jako me se dojmila.

Ne znam mnogo o Vama jer sam se rodila tek 1999. godine. Znam samo, po priči mojih roditelja, da ste bili izvjestitelj u Domovinskom ratu. Pričali su mi da ste izvještavali iz Vukovara. Moja majka Vas se sjeća s televizije, kada ste bili u podrumu i javljali nam novosti s ratišta. Znam da Vam nije bilo lako raditi pod tim uvjetima - pod kišom granata. Zaista ste hrabar čovjek, kao i svi ostali koji su bili s Vama i koji su se borili za naš Vukovar. Za mene ste Vi junak i simbol gradaVukovara.

Neka Vam je laka naša hrvatska zemlja.

Daria Pribudić, 6.b