> Natjecanja

Uspjeh čakavske grupe 1.b razreda

Autor: Svjetlana Višnić, 4. 7. 2012.

Čakavska grupa 1.b razreda Paola Demark, Leo Senkić, Raul Valenčić i Karlo Vuković pod vodstvom učiteljice, voditeljice čakavske grupe Svjetlane Višnić njeguje čakavsku riječ. Na čakavskoj grupi priča se čakavski, piše se na dijalektu ovoga kraja, čitaju se čakavski  pisci, prevodi se, recitira, odlazi na čakavske smotre i susrete.

Radovi učenika šalju se na literarne natječaje te u časopise. U Novom listu u 12. mjesecu  2011. objavljene su pjesme na čakavskom Raula Valenčića "Božić", Paole Demark "Sneg" te  zajednički rad učenika čakavske grupe 1.b razreda pjesma "Dohaja nan Božić".

Učenici su recitirali svoje pjesme te pjesme poznatih čakavskih pisaca na Dječjem sajmu na Zametu, Čakavskim susretima u Kostreni, svim školskim priredbama, u Dječjem vrtiću Gardelin,..

Na državnim i županijskim literarnim natječajima neki su literarni radovi učenika nagrađeni i pohvaljeni:

Vlada Republike Hrvatske, Ured za ljudska prava nagrada  učeniku čakavske grupe Karlu Vukoviću za literarni rad na čakavskom,10.12.2011.u Zagrebu.

Crveni križ - Rijeka za literarne radove nagradio je učenike Paolu Demark i Karla Vukovića.

Učenici Paola Denmark, Karlo Vuković i mentorica Svjetlana Višnić

Na 28. danima Ante Kovačića 2012. u Zagrebu pohvalu za literarne radove na čakavskom dobili su učenici Paola Demark i Karlo Vuković te voditeljica čakavske grupe učiteljica Višnić Svjetlana. Na završnom susretu u Zagrebu 5.06.2012.u Gradskoj skupštini grada Zagreba bili su nazočni pohvaljeni učenici. Posjetili su Hrvatski sabor te prisustvovali recitalu Pjevam pjesnike (Pajo Kanižaj, Stjepan Mihaljinec Zvonko Novosel, Miroslav Živković, Sunčana Zelenika,...) te recitalu odabranih  radova učenika. Nagrade i pohvale učenicima uručili su poznati književnici te članovi Prosudbenog odbora.

Paola Demark, Karlo Vuković, Petra Jutrović i Monika Josipović u Zagrebu

Priznanje za literarne radove na čakavskom za nagradu Side Košutić dobili su svi učenici čakavske grupe.

Paola Demark, Raul Valenčić, Leo Senkić, Karlo Vuković i voditeljica čakavske grupe Svjetlane Višnić u Žminju

Učenici čakavske grupe nastupali su u Žminju, 3.06.2012. na nagradnom natječaju za dječje pjesnike na čakavskom dijalektu te natječaju mladih pjesnika "Di ča slaje zvoni", 44. saboru čakavskog pjesništva Žminj 2012. Svi učenici čakavske grupe su odlično recitirali i zasluženo dobili veliki pljesak. Kulturno- umjetnički program ispred Čakavske kuće, natjecanje, priredbu "Praznik našeg zajika", svetu misu na starohrvatskom jeziku, druženje sa književnicima učenici će pamtiti. U Žminju su bili roditelji učenika  kojima zahvaljujem na pomoći i suradnji.

Za nastup na 44. saboru čakavskog pjesništva Natječajno povjerenstvo odabralo je literarni rad učenice Paole Demark, objavljen u zborniku "Kako ča zvoni va Žminje 2012".