Međunarodni dan starijih osoba

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 1. 10. 2013.

Glavna Skupština Ujedinjenih naroda 1990. odredila je da se 1. listopada obilježava kaoMeđunarodni dan starijih osoba, da bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi.

Proglašenjem međunarodnog dana starijih osoba želi se potaknuti države da starijim članovima osiguraju zadovoljenje njihovih potreba i omoguće im sudjelovanje u društvu u skladu s njihovim fizičkim i intelektualnim sposobnostima.

Briga o starijima nije samo obveza obitelji, već cjelokupnog društva koje mora iskoristiti sve raspoložive resurse, osobito potencijale civilnog društva, kako bi se osigurali razni programi koji starijim osobama omogućuju aktivno društveno sudjelovanje, samoispunjenje i neovisnost. S druge strane, nužno je razviti oblike pomoći i podrške obiteljima koje same brinu o svojim starijim i nemoćnim članovima i tako omogućuju svojim najmilijima ostanak u njihovom domu.

Međunarodni dan starijih osoba još je jedna prilika da se prisjetimo doprinosa starijih osoba u izgradnji suvremenog društva, njihovog znanja i mudrosti koje nam prenose.

Današnji dan je također dobra prilika da svojom bakama i djedovima uljepšate dan; bilo posjetom, telefonskim pozivom, crtežom ili nekim drugim znakom pažnje. Čak i samo iskren osmijeh može biti veliko hvala za sve ono dobro što su učinili za vas i vašu obitelj.