22. 09. - Europski dan bez automobila

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 21. 9. 2013.

Dan bez automobila prvi put se obilježio 1998.godine u nekoliko francuskih gradova, zatim 1999. godine u talijanskim, a 2000. godine se obilježio na europskoj razini, kad je sudjelovalo 800 gradova. Obilježavanjem tog datuma nastoji se ukazati na preveliki broj prijevoznih sredstava čiji ispušni plinovi pridonose zagađenju zraka i oštećenju ozonskog omotača.

Riječ je o inicijativi Europske unije kojom se promiče održiv prijevoz u gradovima te podiže svijest građana o koristi za okoliš, zdravlje i kvalitetu života. Cilj ove manifestacije je promicanje snošljivosti među svim sudionicima u prometu te biciklizma kao jeftina i zdrava načina kretanja gradom, a ujedno i potpora zdravu i aktivnu načinu života.

Dan bez automobila u Rijeci

U nedjelju 22. rujna 2013. godine i u Rijeci će se održati manifestacija Dan bez automobila. Od 10 do 14 sati, Ulica Riva bit će zatvorena za sav promet te će se njome moći nesmetano prolaziti i šetati.

Duž ulice bit će postavljeni štandovi na kojima će svoje programe predstaviti škole sportova te institucije čiji je rad vezan uz očuvanje prirode.

Javni gradski prijevoznik, Komunalno društvo „Autotrolej“ izložit će jedan od svojih autobusa koji voze na plin te bicikle. Građani koji još to nisu imali prilike učiniti, moći će ući u autobus i razgledati ga.

Održat će se i prezentacija električnih bicikla tvrtke Brainspot iz Pule, a znatiželjni građani moći će i isprobati ovu vrstu vozila.

Za najmlađe posjetitelje, od 11 do 13 sati, održat će se zajedničko crtanje vizije budućnosti Rijeke s najmodernijim transportom, a od 12 do 14 sati djeca će moći isprobati svoje sposobnosti u vožnji na poligonu za vožnju.

Građani će se moći uključiti i u „Rilongo šetnju“.

Od 10 do 11 sati, Veslački klub „Jadran“ izvest će svoj pokazni trening, u akvatoriju riječke luke.

Na bini, na Trgu 111. brigade, nastupit će Dječji zbor Mali Rječani-Morčić, Plesna skupina Porto Ri,  Plesna skupina Flame, Centar za promicanje zdravlja Miketa i drugo.