Međunarodni dan mira

Autor: Lucija Glasnović, 21. 9. 2013.

Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Odlukom UN-a 2001. godine 21. rujan je određen kao dan bez nasilja i prekida neprijateljstva na globalno razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama.

Međunarodni dan mira omogućuje svim pojedincima, organizacijama i nacijama da svojim jednostavnim djelima zajednički šire poruku mira.

Nakon rasprava o uvođenju Dana mira i tome što bi on trebao predstavljati zaključeno je da će on postojati kako bi se kontinuirano podsjećalo na potrebu jačanja mirovnih poruka i ideja među svim ljudima i narodima.

Mir ne znači isključivo odsustvo sukoba i nasilja manjeg ili većeg razmjera – mir predstavlja trajne napore koji se ulažu u razvoj društava i pojedinaca, mir daje prilike učenju i aktivnom djelovanju. Mir označava društvo svjesnih i savjesnih pojedinaca koji teže nenasilnom rješavanju sukoba i izgradnji društveno pravednih odnosa.

Mir se obično definira kao razdoblje bez ratova. Ujedinjeni narodi su organizacija koja je zadužena za održavanje mira između naroda. Mir može biti dobrovoljan, tako da se potencijalni agresori obvezuju da će se suzdržavati od nemira, ali može biti i prisiljen, tako da se oni koji bi mogli izazivati nemire prisile na mir. Od 1945. svijet je bio samo 26 dana bez ratova.

Od osnutka do danas Međunarodni dan mira uključio je milijune ljudi sa svih strana svijeta koji zajednički sudjeluju u raznim događanjima i okupljanjima.

Svatko i svugdje može slaviti taj dan! Bilo samo jednostavnom gestom, kao što je paljenje svijeće u podne ili meditacijom. Iskoristimo taj dan za stvaranje  mira počevši od vlastitih međuljudskih odnosa. Utjecaj milijun stanovnika svijeta sa svih strana koji su udruženi na taj dan je ogroman!

Zamislite jedan dan bez nasilja, što bi to značilo za cijelo čovječanstvo?

Pročitajte mudre poruke mira naših učenika 3.a razreda.