Prištići

Autor: Tina Bakić, 24. 4. 2013.

Prištići su jedan od najvećih tinejđerskih problema. Većina tinejđera ih ima, netko više, a netko manje. Djevojčice ih često znaju dobiti za vrijeme menstruacije kada im je koža masnija. Najveći problem je to što tinejđeri ne njeguju kožu na pravilan način i time samo pogoršavaju ovaj problem.

Prištići se ne smiju istiskivati!!!

Zašto se prištići ne smiju istiskivati?

Zato što time dolazi do još veće iritacije kože. Tinejđeri najčešće prištiće istiskuju prstima ili još gore noktima čime u kožu i ranu unose bakterije te može doći infekcije što može biti vrlo opasno.

Ako se na vašoj koži pojavi prištić s bijelim vrhom ili crnom točkicom i ako ga baš morate istisnuti onda upotrijebite štapiće za uši ili vatice za lice. Ali ako se ne može istisnuti nemojte ga „forsirati“ jer bi mogli ostati ožiljci.

Kako brzo ublažiti već nastali prištić?

Ako se ujutro, na neki važan dan, probudite s novim, upaljenim prištićem najbolje bi bilo da prvo stavite hladnu oblogu (npr. ručnik koji ste smočili hladnom vodom, hladnu i vlažnu vrećicu od čaja ili čak led) i držite je 3-5 minuta. Ovaj trik bi trebao smanjiti upalu i crvenilo.

U smanjenju prištića može pomoći i prehrana. Oni koji su skloniji nastanku prištića trebali bi izbjegavati čokoladu te masnu i slanu hranu, a povećati unos svježeg voća i povrća.

Vrlo je bitna i njega kože. Kožu lica potrebno je svakodnevno čistiti bar dva puta: ujutro čim se ustanemo i uvečer prije spavanja - umivanjem lica u običnoj hladnoj vodi ili pomoću nekog nježnog tonika za čišćenje lica.

Ukoliko vam ovi jednostavni savjeti ne pomognu i čini vam se da su vaši prištići preuzeli kontroli najbolje bi bilo što prije posjetiti dermatologa.

Posebne kreme mogle bi vam puno pomoći, ali u odabiru se svakako treba prvo savjetovati s nekom stručnom osobom.