Parkinsonova bolest

Autor: Petra Jutrović, 11. 4. 2013.

Parkinsonova bolest je bolest poremećaja pokreta zbog smanjenja lučenja kemijske supstancije dopamina u dijelu mozga koji ima važnu ulogu u kontroli voljnih pokreta.

Bolest je nazvana po liječniku iz Londona dr. Jamesu Parkinsonu, koji je 1817. godine prvi opisao simptome bolesti.

Bolest poremećaja pokreta jedna je od najučestalijih neurodegenerativnih bolesti koje nastaju zbog postupnog propadanja živčanih stanica. Točan uzrok Parkinsonove bolesti još uvijek nije poznat, iako je vrlo vjerojatno uzrok kombinacija genetskih i okolišnih čimbenika, uključujući viruse, toksine, vitamin E i pušenje. U Hrvatskoj je registrirano oko 11 tisuća ljudi oboljelih od Parkinsonove bolesti, a pretpostavlja se da je samo u Zagrebu oboljelo oko 6 tisuća ljudi.

Primarni simptomi

• Drhtanje
  • Ukočenost
  • Usporenost pokreta
  • Slaba ravnoteža
  • Smetnje u kretanju

Sekundarni simptomi

• Depresija
  • Zatvor
  • Problemi gutanja
  • Smetnje u govoru
  • Niski krvni tlak
  • Poremećaji u spavanju

Pet kliničkih stupnjeva Parkinsonove bolesti:

0 - nema znakova bolesti

1 - bolest zahvaća jednu stranu tijela

1,5 - jednostrana zahvaćenost

2 - zahvaćene obje strane tijela bez poremećaja ravnoteže

2,5 - blaga obostrana bolest s nesigurnošću, ali i održavanjem položaja pri naglom izbacivanju iz početnog položaja

3 - blaga do umjerena obostrana bolest s nestabilnošću, ali bolesnik je fizički samostalan

4 - teška onesposobljenost, s tim da je bolesnik još sposoban stajati i hodati bez pomoći

5 - vezanost uz kolica ili krevet.

Poznati slučajevi

Od Parkinsonove bolesti boluju: boksač Muhammad Ali i glumac Michael J. Fox koji godišnje izdvaja milijune na istraživanje matičnih stanica kako bi se našao lijek za ovu bolest. Od nje je bolovao i pokojni papa Ivan Pavao II..