Međunarodni dan kazališta

Autor: Nives Peruč Šuša, 11. 4. 2013.

U mjesecu ožujku, točnije 27. ožujka, obilježava se Međunarodni dan kazališta. Na taj se dan u kazalištima diljem svijeta čita međunarodna poruka, dok se u hrvatskim kazalištima tradicionalno prije početka predstave čita hrvatska, a ponekad i obje poruke. Ovogodišnju međunarodnu poruku napisao je Dario Fo, talijanski dramatičar, redatelj i glumac te dobitnik Nobelove nagrade za književnost. Hrvatsku poruku napisala je teatrologinja i kazališta kritičarka Sanja Nikčević.

S obzirom da se 20. ožujka na isti način obilježava Svjetski dan kazališta za djecu i mladež, imali smo razlog više da se i mi uključimo nizom aktivnosti.

Naravno, sve počinje od dramskih djela pa smo ih na satovima hrvatskog jezika čitali, interpretirali, čitali po ulogama, a poneki djelić pokušali i scenski uprizoriti.

Budući da su dramska djela namijenjena izvođenju na pozornici, naučili smo ponešto o kazalištu. Na kraju je slijedio obilazak zgrade Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca. Pod vodstvom gospođe Ane zavirili smo u one prostore koji su inače skriveni posjetiteljima kazališta, a to su prostori iza pozornice. Čuli smo niz zanimljivosti o našem gradskom kazalištu.

Izradili smo i plakate koji će krasiti našu učionicu i podsjećati nas na naučeno.