Posjet Villi Ružić

Autor: Boris Trifunović, 30. 11. 2012.

U ponedjeljak 12.11.2012. nakon jednog školskog sata, autobusom smo krenuli prema Pećinama u obilazak Ville Ružić.

Pred vilom, na adresi Pećine 5, dočekao nas je skrbitelj vile, gospodin Theo de Canziani. Rekao nam je što ćemo sve vidjeti unutra te dodao nekoliko podataka o gradnji zgrade. Pokazao nam je grbove poznatih hrvatskih obitelji ispred ulaza u vilu, a zatim smo ušli unutra. U vili i danas žive potomci obitelji Brlić-Mažuranić-Ružić.

Vidjeli smo ogromne slike Ivana Mažuranića i Ivane Brlić-Mažuranić te slike ostalih članova obitelji. Kustos nam je pokazao razne predmete koje su koristili: obiteljski pribor za jelo te šalicu iz koje je Ivana Brlić voljela piti čaj.

U salonu (dnevnom boravku) vidjeli smo razna oružja i neke stare predmete kao što je prsten Smail-age Čengića, koji je Ivan Mažuranić dobio na poklon nakon što je napisao književno djelo Smrt Samil-age Čengića.

U knjižnici smo vidjeli obiteljsku zbirku starih i vrijednih knjiga te primjerke Ivaninih knjiga prevednih na strane jezike – talijanski, engleski, japanski, češki ... Na zidovima su izvješene diplome i priznanja mnogih članova obitelji. Vidjeli smo i fotelju u kojoj je umro Ivan Mažuranić i debelu knjigu koju je tada imao u ruci. U toj knjizi Ivana je napisala posvetu.

Nakon posjeta vratili smo se u školu puni dojmova o Villi Ružić koja čuva uspomene iz  naše povijesti i kulture.