Priručnici o sigurnosti na internetu

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 11. 2. 2014.

Udruga "Suradnici u učenju" u akciji  "Sigurniji internet za djecu i mlade" objavila je tri priručnika:

1. Priručnik za djecu

Kao i u stvarnome svijetu, i u virtualnom je okruženju potrebno poduzeti mnoge mjere predostrožnosti da bismo se zaštitili i ostali sigurni. Kako biste ipak bezbrižno plivali mutnim internetskim vodama, pripremili smo podsjetnik s mnoštvom savjeta koji će vas voditi u sigurnom korištenju interneta. Stoga krenimo koristiti internet MUDRO!

Početak je to teksta priručnika sa savjetima za djecu. Pročitajte ga zajedno s djecom i potaknite ih da što više savjeta primjene u svakodnevnom korištenju računala i interneta.

1. Priručnik za roditelje

Nove tehnologije sastavni su dio svakodnevnog života vašeg djeteta i njegove generacije. Bez obzira sjedi li vaše dijete kod kuće za računalom ili se nalazi u školi, na igralištu, u šetnji s prijateljima, ono je stalno dostupno jer je svojim mobilnim uređajem povezano s cijelim svijetom 24 sata na dan. Trebamo li mu zato zabraniti korištenje interneta i računala ili mu dati na korištenje najjednostavniji mobitel? Možda to izgleda poput rješenja za sve vaše strahove, ali to nikako nije rješenje!
U priručniku za roditelje pronaći ćete opće savjete, malo složenije savjete, podsjetnik da ne zaboravite razgovarati s djecom te važne informacije o društvenim mrežama.
Nadamo se da će vam savjeti pomoći da se snađete u digitalnom svijetu vaše djece.

1. Priručnik za profesionalce

Biti učitelj često nije lako, a kad se morate snalaziti i u offline i u online svijetu, stvari postaju još teže. Prikupili smo niz savjeta kojima vam želimo pomoći da se u online svijetu osjećate sigurnije, a prenoseći ove savjete svojim prijateljima pridonijet ćete sigurnijoj online zajednici.

Kao što poručujemo i djeci, savjetujemo i vama – budite oprezni pri objavljivanju na internetu: na društvenim mrežama, chatu ili blogu jer sve što objavite, može biti izvađeno iz konteksta i zloupotrijebljeno. Drugi korisnici u vašim grupama nisu obvezni odnositi se prema vašim objavama s povjerljivošću tako da vaši podaci, vijesti i informacije koje objavite na stranicama društvenih mreža, mogu biti proslijeđeni ili javno objavljeni!

Pročitajte, primijenite i poučite druge.

Priloženi dokumenti:
prirucnik_za_djecu_2012.pdf (856.95 KB)