« Rujan 2021 »

20.09.2021. 14:48
U organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU u Splitu je danas održana konferencija svečanog predstavljanja Financijskih mehanizama Europskog gospodarskog prostora (EGP) i Kraljevine Norveške 2014.- 2021. u Republici Hrvatskoj ... The post Projekt ATTEND na svečanom predstavljanju financijskih mehanizama EGP i Kraljevine Norveške appeared first on CARNET .

17.09.2021. 15:21
CARNET webinari o e-Škole digitalnim sadržajima za učenje i poučavanje
Nastava je tek nedavno počela, a vaš raspored je već prilično gust? U potrazi ste za inspiracijom kako na jednostavan način iskoristiti već dostupne digitalne sadržaje u vlastitoj nastavi? Pozivamo ... The post CARNET webinari o e-Škole digitalnim sadržajima za učenje i poučavanje appeared first on CARNET .

17.09.2021. 12:04
INFO Najava radova – CARNET – promjena termina
Postovani, Obavjestavamo vas o promjeni termina najavljenih radova za Sibensko-kninsku zupaniju. Novi termin je pomaknut za dva dana te glasi: – 23.09.2021. od 07 do 08 sati – Sibensko-kninska zupanija ... The post INFO Najava radova – CARNET – promjena termina appeared first on CARNET .

16.09.2021. 18:04
INFO Uspostava mrezne povezanosti – Zadarska zupanija
Postovani korisnici, Danas, 16.09.2021. oko 17:10 sati ponovno je uspostavljena mrezna povezanost za ustanove clanice CARNET-a na podrucju Zadarske zupanije. S postovanjem, — Mrezni operativni centar (Network Operations Center – ... The post INFO Uspostava mrezne povezanosti – Zadarska zupanija appeared first on CARNET .

16.09.2021. 12:08
Svake godine u listopadu obilježava se Europski mjesec kibernetičke sigurnosti. Tim povodom CARNET-ov Nacionalni CERT provodit će niz aktivnosti s ciljem osvještavanja hrvatskih građana o važnosti kibernetičke sigurnosti, kako bi ... The post Uz slogan ,,Razmisli prije nego klikneš!" obilježavamo Europski mjesec kibernetičke sigurnosti appeared first on CARNET .

15.09.2021. 18:04
INFO Najava radova – CARNET – 21.-22.09.2021.
Postovani, U svrhu osiguravanja stabilnosti rada okosnice CARNET mreze, CARNET NOC ce izvrsiti programsku nadogradnju mreznih uredjaja uslijed cega ce doci do prekida mrezne povezanosti CARNET korisnika prema sljedecem rasporedu: ... The post INFO Najava radova – CARNET – 21.-22.09.2021. appeared first on CARNET .

15.09.2021. 08:30
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave uređenja/adaptacije 10 Regionalnih obrazovnih centara (ROC-ova) u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i ... The post Istraživanje tržišta - nabava uređenja/adaptacije Regionalnih obrazovnih centara appeared first on CARNET .

14.09.2021. 09:40
Webinar: Što je novo u novom Loomenu?
U petak, 17. rujna 2021. godine u 13 sati održat će se webinar na temu novog Loomena. Na ovom webinaru odgovorit će se na pitanja koji su razlozi arhiviranja starih ... The post Webinar: Što je novo u novom Loomenu? appeared first on CARNET .

13.09.2021. 16:51
Cjelodnevnom radionicom za osposobljavanje predavača započeo je Program obrazovanja za unaprjeđenje digitalnih kompetencija odgojno-obrazovnih radnika u sklopu druge faze programa "e-Škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola za 21. stoljeće". Radionice ... The post Uskoro započinju radionice za unaprjeđenje digitalnih kompetencija učitelja i nastavnika u 1321 školi u Hrvatskoj appeared first on CARNET .

10.09.2021. 18:04
INFO Uspostava mrezne povezanosti – OKTV – Zagreb
Postovani, Prema informacijama koje smo zaprimili od OKTV NOC-a, problemi na cvoristu su sanirani te se ne ocekuju daljnje poteskoce. S postovanjem, — Mrezni operativni centar (Network Operations Center – ... The post INFO Uspostava mrezne povezanosti – OKTV – Zagreb appeared first on CARNET .

Ukupno: 920948
E-čišćenje e-otpada
Autor: Josipa Andrušić, 29. 10. 2020.

Prijavili smo se na akciju čišćenja virtualnog i e-otpada (električnog i elektroničkog) u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana ljudske solidarnosti (20. prosinca 2020.)

Zašto? pročitajte pod Opširnije

Zašto?

Preko polovice stanovništva na Zemlji koristi internet i “oblake” kao virtualna spremišta svojih fotografija i važnih dokumenata. Vrlo često nismo ni svjesni da korištenjem tih “oblaka” stvaramo virtualni “otpad” zbog kojeg se povećavaju emisije CO2 koje su usporedive s emisijama svjetske zrakoplovne industrije.

Npr. Jedan e-mail teži u prosjeku 230 kB (to vrijedi 7,4Wh godišnje). Ako jedna osoba izbriše 30 poruka e-pošte, uštedi se 222Wh. To je ekvivalent niskoenergetske žarulje (9 Wh) koja ostaje uključena jedan dan.

Kako?

1. Čišćenje EE otpada (električni i elektronički otpad)
  • prikupite neispravni EE otpad (u domu i/ili školi) i pravilno ga zbrinite u reciklažnom dvorištu

1. Digitalno čišćenje:
  • obrišite nepotrebne online dokumente, stare e-poruke, nekorištene aplikacije, duplikate i mutne fotografije i videozapise koji ispunjavaju uređaje za pohranu, virtualne “oblake” i druge online platforme
  • odjavite pretplatu nepotrebnih mailing lista

1. Registrirajte rezultate svog digitalnog i e-čišćenja putem online obrasca

Rezultati akcije bit će objavljeni u petak, 20. prosinca na Međunarodni dan ljudske solidarnosti na web stranici Udruge Žmergo, projekta https://gospodarenjeotpadom.rijeka.hr/ kao i u lokalnim medijima.

Odlukom Ujedinjenih naroda iz 2006. godine, 20. prosinca u cijelom se svijetu obilježava Međunarodni dan ljudske solidarnosti. Obilježavanje ovog dana ima za cilj promicanje kulture solidarnosti i dijeljenje vrijednih resursa. Imajući na vidu važnost prirodnih resursa, ali i izgledne posljedice koje će na okoliš, prirodu pa tako i čovjeka, koristimo priliku da se ovim natječajem potakne učenike i njihove članove obitelji na razmišljanje, ali i djelovanje prema zaštiti važnih prirodnih resursa za zdravlje cijelog eko sustava.

Izvor : poziv Udruge Žmergo i Grada Rijeke

Priloženi dokumenti: