Ekskurzija osmaša

Autor: Ljerka Herceg, 28. 9. 2012.

Učenici osmih razreda  sa razrednicima  bili su na ekskurziji po Dalmaciji od 6.9.-8.9.2012.

Pod opširnije vam donosimo osvrt na izlet ucenice Lorene Jakus.

Nacionalni park Krka

Trenutak koji smo dugo čekali konačno je i došao.  MI smo sad osmaši ... ne kaže se bez razloga: „Tko čeka, taj i dočeka“. Tako je i bilo. Ranim jutrom okupili smo se ispred škole. Sunce, koje se tek javljalo, kao da nam je htjelo nagovijestiti sve avanture koje su pred nama. Svatko je došao u pratnji roditelja noseći sa sobom prtljagu u kojoj su bile sve potrebne, ali i nepotrebne stvari. Naravno, poveli smo i vrijedne razrednike da i oni još nešto nauče o prelijepoj nam Dalmaciji.

Stigao nam je i prijevoz. Pozdravivši se sa roditeljima, požurili smo u autobus zauzeti  "najbolja" mjesta. Kao da uopće postoje bolja i lošija mjesta u autobusu. Avantura je za nas počela! Iščekujući početak našeg putovanja neki su ogladnjeli pa su odmah navalili na grickalice, a drugi su već bili istinski raspoloženi i spremni zapjevati,  ali tu se našla i treća grupa koja je još duboko snivala. Bližeći se Starigradu, postajali  smo sve uzbuđeniji i uzbuđeniji. Napokon smo stigli na prvu postaju - grad Starigrad i  Nacionalni park Paklenica. Dok smo čekali da razrednici kupe karte, obratili smo pozornost na veličanstvene stijene koje čine Paklenicu i  nešto prezalogajili da bismo što lakše svladali uspone pred nama. Krenuli smo u razgledavanje Paklenice. Ahh, imam samo nekoliko riječi - predivno, za izdahnuti!

Zadarski Pozdrav Suncu

Nakon četiri sata razgledavanja krenuli smo za Zadar. U Zadru smo upoznali našeg vodiča, gospođu Magdu, koja je bila s nama ta tri osunčana i avanturistička dana. Nakon što smo razgledali sve znamenitosti i prekrasno srebro i zlato Zadra, krenuli smo prema Vodicama gdje se nalazio naš hotel. Napokon! Bio  je to uzvik svih nas, a ne  i ime hotela. On se zvao " Orion", kao i zviježđe po kojem je dobio ime, krase ga tri zvjezdice, a ponudio nam je smještaj, večeru,  ludi provod i noćenje. Iako nam je bilo prelijepo,  bili smo iscrpljeni poslije dugog putovanja, ali unatoč tome nismo mirovali. Jedva smo dočekali smjestiti se u sobe i s puno energije zabavljali do kasno u noć.

Grgur Ninski

Drugog jutra nakon doručka, neispavani, krenuli smo za Split. Tamo smo razgledavali Jupiterov hram i Dioklecijanovu palaču i njene  podrume. Nakon toga uputili smo se prema Poljudu, domu Nogometnog kluba Hajduk. Hajdukov vodič nas je proveo kroz njihovu „kuću“ i na stadion. Tamo smo se svi slikali, ipak je to jedan od najljepših stadiona u Hrvatskoj i zaslužio je našu  zajedničku fotografiju.

Nastavili smo put prema Solinu i razgled antičke Salone.  Nakon ručka opet malo hodanja po žarkom suncu, no i to smo izdržali. Naše obilaske za taj dan završili smo posjetom Trogiru i njegovim znamenitostima.

Vratili smo se u hotel, iscrpljeni, ali zadovoljni i opijeni znanjem. Ova noć u hotelu bila nam je posljednja pa smo je MORALI iskoristiti najbolje što smo mogli jer, nadam se da se slažete, samo jednom se ide na ekskurziju i ima 14 godina. Pjevali smo i zabavljali se. Zahvaljujući našim dragim razrednicama,  profesoricama Herceg i Segnan, svi smo živi i zdravi. Tu predivnu noć nitko nije  spavao, pa ni one, no  nismo ni mogli od uzbuđenja, ali  i od tuge što je sve tako brzo prošlo.

U Sokolarskom centru u Dubravi

U subotu ujutro, nakon doručka, uspavani autobus krenuo je prema Šibeniku. Tamo smo razgledali katedralu i prekrasnu krstionicu i malo prošetali. Posjetili smo i Sokolarski centar u Dubravi. Tu  je vrlo gladan sokol uz našu pomoć napokon nešto pojeo, a mi smo naučili kako i čime se hrani. Nakon ručka u Skradinu brodićem smo krenuli prema Skradinskom buku. Razgledavali smo prelijepi Nacionalni park Krka, pojeli koju palačinku ili  sladoled i krenuli prema Zadru.  U Zadru smo se s našim vodičem, gospođom Magdom, bez koje ne bismo toliko toga naučili i vidjeli, a  koju je rastanak tako dirnuo da su joj suze krenule niz oči. Nakon toga krenuli smo prema Rijeci.

Hvala razrednicima na nezaboravnoj ekskurziji i roditeljima na priuštenom putovanju.

Lorena Jakus, 8.b razred

Više slika pogledajte u fotogaleriji