Europska noć šišmiša - 08.09.2012.

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 4. 9. 2012.

Jeste li spremni da vam šišmiši prijatelji postanu jer znajte ne pletu se u kosu!

Europska noć šišmiša obilježava se svake godine u više od 30 zemalja potpisnica Sporazuma o zaštiti šišmiša u Europi (UNEP/EUROBATS). Hrvatska je s 35 do sada zabilježenih vrsta jedna od najbogatijih zemalja Europe po brojnosti vrsta šišmiša. Sve su vrste strogo zaštićene Zakonom o zaštiti prirode, a 17 vrsta nalazi se u Crvenoj knjizi ugroženih sisavaca Hrvatske.

Prirodoslovni muzej Rijeka  i ove se godine uključio u obilježavanje 16. europske noći šišmiša s ciljem podizanja svijesti javnosti o potrebi i važnosti zaštite šišmiša zbog pada njihove brojnosti u svijetu.

Europska noć šišmiša obilježiti će se u organizaciji Grada Rijeke, Prirodoslovnog muzeja Rijeka i Hrvatskog biospeleološkog društva (HBSD) u subotu 08. rujna 2012. godine u prostoru Muzeja (Lorenzov prolaz 1, Rijeka).

Na taj dan za najmlađe će biti organizirane brojne edukativne i likovne radionice na kojima će imati priliku proširiti svoje znanje o ovim zanimljivim životinjama. Svi posjetitelji će moći sudjelovati u nagradnoj igri Potraga za šišmišima, a u večernjim satima održat će se predavanje o šišmišima namijenjeno široj javnosti. Nakon sumraka posjetitelji će uz stručno vodstvo krenuti u potragu za šišmišima pomoću ultrazvučnih detektora.

Ulaz u Prirodoslovni muzej Rijeka i sva događanja na taj dan su besplatna za sve zainteresirane.

PROGRAM, subota 08.rujna 2012.

Autori i voditelji: Hrvatsko biospeleološko društvo (HBSD)

16:00 likovne i edukativne radionice za djecu (oslikavanje šišmiša, izrada origamija, maski, nagradna igra)

19:00 predavanje o šišmišima

20:00 potraga za šišmišima ultrazvučnim detektorima (dvije grupe, svaka po 20 min)

Obzirom na ograničen broj slobodnih mjesta za likovne radionice od 16h-19h, sudjelovanje je potrebno obvezno najaviti na elektroničku adresu anita@prirodoslovni.com.

PROGRAM u tjednu od 08. do 14. rujna 2012.

Autorica i voditeljica: prof. Anita Hodak, voditeljica muzejske pedagogije

Prirodoslovni muzej Rijeka će nakon središnjeg obilježavanje Europske noći šišmiša, u tjednu od 10. do 14. rujna organizirati edukativne prirodoslovno-likovne radionice pod nazivom Šišmišijada, namijenjene predškolcima i učenicima nižih razreda osnovnih škola. U prvom dijelu radionice djeca će se upoznati s građom i načinom života šišmiša te opasnostima koje im prijete, dok će u drugom dijelu radionice usvojena znanja kreativno primijeniti kroz različite likovne tehnike kojima će izrađivati modele šišmiša. Osim toga sudjelovati će i u edukativno-zabavnim igrama kroz koje će naučiti još nešto o tim letećim noćnim superherojima te na tren i sami postati šišmiši.

Sve radionice u sklopu ove akcije su besplatne.

Za sudjelovanje u radionicama potrebno se najaviti na telefon 051/553 674, 051/553 669 ili e-mailom na anita@prirodoslovni.com.

Informacije možete dobiti na:

Prirodoslovni muzej Rijeka, Lorenzov prolaz 1

kontakt osoba: Anita Hodak, voditeljica muzejske pedagogije