Međunarodni dan tolerancije

Autor: ANASTASIJA PILJANOVIĆ, Adna Gračić, 16. 11. 2019.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenog. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala je zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana 16. studenog 1995. godine.

UNESCO je proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena, rasne diskriminacije, kao i Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida te brojne druge. UNESCO je dao definiciju za toleranciju i ona u cijelosti glasi ovako:

Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.

Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.

Sigurno ste svi čuli za bajku Hansa Christiana Andersena pod imenom "Ružno pače". Pače je bilo dugačije izgledom od drugih pačića te su ga zbog toga ostali pačići izbjegavali, nisu se željeli družiti s njime. Zamislite da ste upravo vi to ružno pače, kako biste se osjećali? Biste li željeli biti na mjestu tog pačića?

Tolerancija se odnosi na prihvaćanje drugih ljudi i na ponašanje prema tim ljudima na onaj način na koji bismo željeli da se oni ponašaju prema nama. Tolerantne osobe stoje iza svojih uvjerenja uz uvažavanje uvjerenja drugih ljudi. Dakle, tolerancija je poštivanje tuđih ideja, postupaka ili uvjerenja čak i kada su ona potpuno različita od naših.

Tolerancija ne znači prihvaćati loša ponašanja ili žrtvovati svoja uvjerenja.

Tolerancija se odnosi i na prihvaćanje ljudi koji imaju neka obilježja koja su stekli rođenjem ili kroz život (invaliditet, izgled). To bi značilo, ako se vratimo na priču o ružnom pačiću, da bi pačića trebali prihvatiti baš takvog kakav je - različit, jedinstven. Da ga je netko odlučio bolje upoznati, uočio bi kod njega neke druge kvalitete.

Tako bi i mi trebali drugim osobama pružati priliku i bolje ih upoznati na način:

1. Dajmo priliku osobama koje su drugačije od nas po bilo čemu, upoznajmo ih!
  2. Prihvatimo kvalitete svake osobe bez obzira na različite stilove života, interese i sposobnosti!
  3. Učimo toleranciji jedni druge!
  4. Slavimo različitost i zajedno gradimo svijet u kojem će biti mjesta za svakoga!