Činjenice o jeziku

Autor: Sanja Potočnjak - Bilić, 26. 9. 2019.

Na inicijativu Vijeća Europe, od 2001. godine, Europski dan jezika obilježava se 26. rujna.

Na svijetu postoji više od 6000 jezika, samo u Europi ima više od 220, a svi predstavljaju bogatstvo i raznolikost svojih kultura. Upravo je cilj Europskog dana jezika osvijestiti važnost jezika kao jednog od najznačajnijih identiteta naroda i čovjeka.

Jeste li znali?

• Postoji između 6000 i 7000 jezika u svijetu.
  • Većina svjetskih jezika govori se u Aziji i Africi.
  • Jezici su stalno u kontaktu jedni s drugima i utječu jedni na druge na razne načine: engleske posuđenice i izrazi uzeti su iz mnogih drugih jezika u prošlosti, dok europski jezici sada posuđuju mnoge riječi iz engleskog.
  • U prvoj godini života dijete izgovori širok spektar glasova i zvukova; oko prve godine izgovara prve razumljive riječi; oko treće godine formiraju se složene rečenice; u petoj godini dijete posjeduje nekoliko tisuća riječi.
  • Materinji jezik je obično onaj jezik kojega netko najbolje zna i najviše koristi. Postoje i "savršeni dvojezični govornici" koji govore dva jezika jednako dobro.
  • Mnogi jezici imaju 50.000 riječi ili više, ali pojedini govornici obično znaju i koriste samo jedan dio ukupnog vokabulara: u svakodnevnom razgovoru ljudi koriste istih nekoliko stotinu riječi
  • Jezici se odnose jedni prema drugima kao članovi obitelji. Većina europskih jezika pripada velikoj indoeuropskoj obitelji.

Većina europskih jezika pripada trima velikim skupinama: germanskoj, romanskoj i slavenskoj.

Skupina germanskih jezika uključuje: danski, norveški, švedski, islandski, njemački, nizozemski, engleski i jidiš.

Romanski jezici su talijanski, franscuski, španjolski, portugalski i rumunjski.

Slavenski jezici uključuju ruski, ukrajinski, bjeloruski, poljski, češki, slovački, slovenski, srpski, hrvatski, makedonski i bugarski.

Većina europski jezika koristi latinično pismo.

Neki slavenski jezici koriste ćirilično pismo.

Grčki, armenski, gruzijski i jidiš imaju svoje pismo.

Većina zemalja u Europi imaju brojne regionalne ili manjinske jezike - neki od njih stekli su i službeni status.

Neeuropski jezici koji se najčešće govore na europskom teritoriju su arapski, kineski i hindu, svaki sa svojim sustavom pisanja.

Rusija (148 milijuna stanovnika) ima daleko najveći broj jezika koji se govori na njezinom teritoriju: od 130 do 200 ovisno o kriteriju.

Zbog priljeva migranata i izbjeglica, Europa je postala uglavnom višejezična. U samom Londonu govori se oko 300 jezika.

Jedinstvene riječi

U većini jezika naći ćete riječi koje su jedinstvene za taj jezik i/ili kulturu.

Hrvatski: pivopija - osoba koja voli piti pivo.

Bosanski: gunj - prsluk koji nose pastiri tijekom zime, napravljen od ovčje kože.

Engleski: higgledy-piggledy - nered, kaos, neuredan. Prema Oxfordskom rječniku, najvjerojatnije se originalno koristio da bi se opisao metež svinja.

Engleski: dilly-dally - oklijevati, otezati, produživati.

« Svibanj 2024 »