Gost razrednog odjela - prometnik vlakova

Autor: Ljiljana Golić, 27. 4. 2012.

23. 4. 2012. u 2.b razred došao je prometnik vlakova po imenu Zdravko. Došao je u uniformi. Sa sobom je ponio crveni kapu i crnu zviždaljku. Na klupi nas je dočekao model želježničke stanice. Na tračnicama su bili lokomotiva i vagoni spojeni u krug. Vlak je imao baterije pa je mogao voziti. U jednom teretnom vagonu su bile i životinje.

Na početku nam je objasnio što je to zapravo željeznica. Rekao nam je nešto o voznim kartama i voznom redu. Vidjeli smo kako izgleda jedna iskorištena karta koja je poništena i više se ne može upotrijebiti. Objasnio je što zapravo radi prometnik - daje vlaku znak da može krenuti. Postavljali smo mu pitanja, a na kraju smo se slikali za uspomenu. Oprostili smo se uz pjesmu Tramvaj - auto - vlak.

Petra Šupuković, 2.b

Pod opširnije pročitajte još neke zanimljive izjave učenika o posjetu prometnika.

Gost razrednog odjela - prometnik vlakova

Nisam znao da vlakovi voze ispod mora. Saznao sam da vlakovi mogu voziti četiristo kilometara na sat. Nisam znao ni da su vlakovi jako snažni; mogu nositi teret do tisuću tona. Saznao sam da postoje vlakovi u kojima se može i spavati.

Dean Vuksan, 2.b

Od prometnika sam čuo da pod vodom postoji tunel za vlakove i da električni vlakovi ne zagađuju okoliš.

Patrik Mohorovičić, 2.b

Gost nam je ispričao da je udobnije u vlaku nego u autobusu. Biti prometnik vlakova je težak i vrlo odgovoran posao jer prometnik radi i noću. On daje znak zviždaljkom i palicom strojovođi tako da vlak može krenuti u točno vrijeme. Ponekad vlakovi znaju kasniti. Govorio je da oprezno prelazimo preko željezničke pruge ako baš moramo tamo prijeći.

Nina Vuković, 2.b

Vlak na struju je bolji od vlakova s gorivom. Svake godine prometnici idu na zdravstveni pregled.

Tiziana Tomulić, 2.b

Nisam znala da postoje teretni vlakovi koji mogu prevoziti životinje.

Karla Inea Mohorovičić, 2.b

Prometnik je rekao da su teretni vlakovi puno teži od putničkih vlakova. Nekad mogu prenijeti teret kao zajedno dvadeset kamiona koji voze po cesti (i plinovima zagađuju okoliš). U vlaku se može prošetati, nešto pojesti u restoranu, otići na toalet, dok se to u automobilu ili autobusu ne može.

Filip Kovačević, 2.b