Simboli Uskrsa

Autor: Vesna Rabak, 4. 4. 2012.

Simboli Uskrsa - janje:

Janje je simbol čovjeka, jer je Isus predstavljen kao Dobri pastir koji pazi na svoje ovce. Janjad također dolaze na svijet u proljeće. Izraelci su koristili krv janjeta da bi spasili prvorođence u drevnom Egiptu.

Jedan od najpoznatijih uskrsnih simbola je janje. Obično se slika uz zastavicu sa znakom križa i naziva se na latinskom "Agnus Dei" (Jaganjac Božji). Simbol je povezan sa židovskom Pashom. U davnini su Židovi žrtvovali janje za taj blagdan. Prvi kršćani, koji su većinom bili Židovi, povezali su tu žrtvu s Kristovom žrtvom na križu. Radosno pashalno slavlje, kojim se slavilo oslobođenje Židova iz egipatskog sužanjstva, kršćani su usporedili s oslobođenjem od smrti koje im donosi Uskrsnuće. Blagovanje janjeta na uskrsnom ručku u Srednjem vijeku postalo je običajem na papinu dvoru, a u mnogim europskim zemljama i dalje traje ta tradicija.

Pošto smo posredstvom dobrih ljudi ove godine dobili kalup u kojem se peče uskrsno janje možete pogledati kako smo mi ove godine izradili janje i postavili ga u učionicu kao jedno od simbola Uskrsa. Izradili smo još mnoge uskrsne simbole, a što oni znače možete pročitati pod opširnije.

Uskrsno janje - simbol Uskrsa: rad naših učenika

Simboli Uskrsa - Uskrsna zvona:

Simboli Uskrsa - Uskrsna zvona

U većini zemalja diljem Europe crkvena zvona prestaju zvoniti na Veliki četvrtak. Ona miruju u znak sjećanja na Isusovu muku i smrt. Ponovno počinju zvoniti na Veliku subotu kao veseli glasnici Isusova uskrsnuća.

Simboli Uskrsa - Križ:

Simbol kršćanske vjere. Isus je bio prikovan i umro na križu, ali je treći dan uskrsnuo.

Simboli Uskrsa - Uskrsni ljiljan:

Simboli Uskrsa - Uskrsni ljiljan

Ljiljan podsjeća kršćane kako je Isus ponovno oživio, uskrsnuo. Sam ljiljan se koristi u različite svrhe u uskrsnom vremenu. On je ujedno i simbol čistoće Blažene Djevice Marije.

Simboli Uskrsa - Cvijeće:

Simboli Uskrsa - Cvijeće

Sunovrat, narcis i tulipan, kao i drugo cvijeće, simboli su Uskrsa. Njihovo cvjetanje u proljeće simbol je Isusova ustajanja od mrtvih.

Simboli Uskrsa - Zec:

Simboli Uskrsa - Zec

Zečevi nas podsjećaju na proljeće i novi život. Oni su bili omiljene životinje proljetne božice Eastre.

Simboli Uskrsa - Jaja:

Simboli Uskrsa - Jaja

Ona su simbol proljeća jednako kao i Uskrsa. Znak su novoga života.

Simboli Uskrsa - Pilići:

Simboli Uskrsa - Pilići

Pilići se legu iz jaja i oni su kao i jaja simbol proljeća i Uskrsa.

Simboli Uskrsa - Svijeća:

Simboli Uskrsa - Svijeća

Svijeća daje svjetlo koje rasvjetljuje tamu. Stoga se na Isusa gleda kao na vječno svjetlo koje kršćanima pokazuje put od smrti do života.

Simboli Uskrsa - Grančice palme i masline:

Grančice palme i masline

One se koriste kao simbol mira.

Simboli Uskrsa - Kruh:

Simboli Uskrsa - Kruh

Beskvasni komad kruha se jede u znak sjećanja na Isusovu žrtvu.

Simboli Uskrsa - Vino:

Simboli Uskrsa - Vino

Crveno vino se pije u znak sjećanja na krv Isusovu prolivenu za ljude.

Izvor: www.covermagazine.com