« Travanj 2018 »

20.04.2018. 13:17
Objavljen Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja
Osposobljavanje nastavnika i sustavna edukacija za korištenje tehnologije u obrazovanju jedan je od najvažnijih zadataka pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET.

18.04.2018. 13:36
CARNET uživo prenosi predavanje o medijskoj pismenosti i lažnim vijestima
Predavanje i radionicu pod nazivom “Zašto je važna (novo)medijska pismenost: primjer lažnih vijesti”, koja se u četvrtak, 19. travnja 2018. godine, od 11 sati i 25 minuta održava u Osijeku, može se uživo pratiti na CARNET-ovoj platformi Meduza.

09.04.2018. 09:34
CARNET dovodi više od 300 inovativnih ravnatelja i profesora u Zadar
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET u suradnji sa Sveučilištem u Zadru organizira 10. i 11. travnja peti po redu skup Suvremene tehnologije u obrazovanju – STO 2018

06.04.2018. 11:09
Webinar: Osnove Robotskog kazališta lutaka i izrada scenarija za predstavu
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar namijenjen odgojno-obrazovnim djelatnicima osnovnih i srednjih škola na kojem će imati priliku naučiti osnove i mogućnosti Robotskog kazališta lutaka i kako izraditi scenarij za predstavu.

05.04.2018. 08:59
CARNET uživo prenosi predavanja na "10 dana astronomije"
Devetu godinu zaredom astronomsko društvo "Kumova Slama" organizira manifestaciju "10 dana astronomije" koja se održava od 13. do 22. travnja 2018. godine u Daruvaru, a ovaj put tema će biti virtualna astronomija.

23.03.2018. 09:23
OŠ Rovišće dobila učionicu budućnosti
Učionica budućnosti otvorena je u osnovnoj školi Rovišće, u istoimenom mjestu pored Bjelovara, zahvaljujući zajedničkoj akciji Microsofta Hrvatska, Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNET i Storm Computersa, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja. Zajedničkim naporima OŠ Rovišće dobila je digitalnu učionicu opremljenu vrhunskom tehnologijom; Učionica je opremljena s 30 tableta s tipkovnicom, jednom pametnom pločom te bežičnom mrežnom opremom

22.03.2018. 16:18
Webinar “Approaches to Assessment: Assessment for Learning“
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Hrvatskim udruženjem profesora engleskog (HUPE) organizira webinar pod nazivom „Approaches to Assessment: Assessment for Learning“, koji će se održati u četvrtak, 29. ožujka 2018. godine od 19 do 20 sati.

22.03.2018. 10:23
Scientix webinar: STEM week - what we can do?
U sklopu Scientix 3 projekta u srijedu, 28.03.2018., od 16 do 17 sati održat će se webinar pod nazivom STEM week - what we can do?

20.03.2018. 08:52
Održana radionica o izradi predstave i osnovama Robotskog kazališta lutaka
U subotu, 17. ožujka 2018. godine, u prostorijama HUB385 održana je radionica o izradi predstave i osnovama Robotskog kazališta lutaka. Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizirala je radionicu u suradnji s HUB385, LenTinTin Studios i udrugom Strive!.

19.03.2018. 08:51
Otvoren poziv za radove za 20. CARNET-ovu korisničku konferenciju CUC 2018
Otvaranjem poziva za radove započele su pripreme programa 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom "CUC20: Mreža ideja" od 21. do  23. studenoga održati u Konvencijskom centru Šibenik.

Uskrs
Autor: Tara Trgovčević, Aurora Necko, 1. 4. 2018.

Uskrs je najveći blagdan kršćanstva kada se slavi uskrsnuće Isusa Krista. Uskrs je pomićni blagdan, a slavi se u proljeće, i to prvu nedjelju nakon punog mjeseca. Uskrsu prethodi Korizma koja traje 40 dana, a računa se od Pepelnice, to jest Čiste srijede.

Nakon završetka Korizme dolazi Cvjetnica, Veliki tjedan koji uključuje Veliki četvrtak, Veliki petak, Veliku subotu i Uskrs. Nakon Uskrsa slijedi Uskrsni ponedjeljak. Tradicionalna priprema započinje Velikom subotom kad se odlazi na bdijenje. Na misi se pali uskrsna vatra na uskrsnoj svijeći. Sutradan se na samu nedjelju pjevaju veselije i svečanije pjesme te se slavi samo uskrsnuće.

Jedan od običaja je ukrašavanje pisanica. Najčešći simboli su janje, pilići i zečići. Pisanice su osim simbola života bile i tradicionalan dar, a često su si ih međusobno darivali zaljubljeni s ljubavnim motivima ili porukama, kako ljubavnim, tako religioznim i čestitkama.

Pisanice su se prije bojale na prirodne načine, a ta je tradicija i danas živa. Najčešće su se jaja bojala pomoću ljuski crvenog luka, korijena broča ili crvenog radiča da bi se dobila crvena boja. Posebna je tehnika ukrašavanja pisanica, osim šaranja voskom i ukrašavanja biljkama, bilo i ukrašavanje slamom. Jaja bi se omatala slamkama da se dobiju razni oblici ili bi se pak slamke razrezale i lijepile na jaja tvoreći raznolike ukrase i šare.

U nekim hrvatskim krajevima postoji običaj umivanja na Cvjetnicu cvijećem  i biljem. Za Uskrs se odlazi na jutarnju misu ili se na Veliku subotu odlazi na svečano bdijenje. Na sam Uskrs tradicionalno se blaguje šunka, a domaćice često ispeku kruh te priprave druge slastice. Hrana se prije blagovanja odnosi u crkvu na uskrsnu misu gdje je svećenik blagoslivlja, a potom vjernici odlaze kućama na uskrsni objed i slavlje.