« Svibanj 2018 »

21.05.2018. 13:46
Scientix webinar: „An introduction to Scientix and eTwinning“
U sklopu Scientix 3 projekta u utorak, 22. svibnja 2018. godine, u 18.00 sati održat će se webinar pod nazivom „An introduction to Scientix and eTwinning“.

16.05.2018. 14:12
CARNET otvorio pet Regionalnih obrazovnih centara širom Hrvatske
Gradovi Varaždin, Zagreb, Osijek, Rijeka i Split od danas su bogatiji za nove, moderne Regionalne obrazovne centre (ROC-eve). Centre je otvorila Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET u sklopu provedbe pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, a vrijednost ove investicije iznosi 3,6 milijuna kuna.

16.05.2018. 12:44
Objavljeni su pobjednici CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“. Na natjecanje je bilo prijavljeno 16 scenarija, a tri najbolja scenarija koja su osvojila Robotsko kazalište lutaka dolaze iz Kamenice, Petrinje i Siska.

15.05.2018. 15:25
15. svibnja 2018. godine prestaje s radom usluga e-Knjižnica
Obavještavamo sve korisnike CARNET-ove usluge e-Knjižnica da ista dana 15. svibnja 2018. godine prestaje s radom. Svi sadržaji prebačeni su u Edutorij odakle su i dalje dostupni svima zainteresiranima.

04.05.2018. 12:13
Kineska delegacija u posjetu CARNET-u
U četvrtak 3. svibnja 2018. godine u prostorijama CARNET-a održan je sastanak s kineskom delegacijom BAST-a (Bejinig Assoociation for Science and Technology) iz glavnog grada Pekinga.

20.04.2018. 13:17
Objavljen Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja
Osposobljavanje nastavnika i sustavna edukacija za korištenje tehnologije u obrazovanju jedan je od najvažnijih zadataka pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET.

18.04.2018. 13:36
CARNET uživo prenosi predavanje o medijskoj pismenosti i lažnim vijestima
Predavanje i radionicu pod nazivom “Zašto je važna (novo)medijska pismenost: primjer lažnih vijesti”, koja se u četvrtak, 19. travnja 2018. godine, od 11 sati i 25 minuta održava u Osijeku, može se uživo pratiti na CARNET-ovoj platformi Meduza.

09.04.2018. 09:34
CARNET dovodi više od 300 inovativnih ravnatelja i profesora u Zadar
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET u suradnji sa Sveučilištem u Zadru organizira 10. i 11. travnja peti po redu skup Suvremene tehnologije u obrazovanju – STO 2018

06.04.2018. 11:09
Webinar: Osnove Robotskog kazališta lutaka i izrada scenarija za predstavu
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar namijenjen odgojno-obrazovnim djelatnicima osnovnih i srednjih škola na kojem će imati priliku naučiti osnove i mogućnosti Robotskog kazališta lutaka i kako izraditi scenarij za predstavu.

05.04.2018. 08:59
CARNET uživo prenosi predavanja na "10 dana astronomije"
Devetu godinu zaredom astronomsko društvo "Kumova Slama" organizira manifestaciju "10 dana astronomije" koja se održava od 13. do 22. travnja 2018. godine u Daruvaru, a ovaj put tema će biti virtualna astronomija.

"Ljiljani" na Vidfestu
Autor: Vesna Rabak, 18. 6. 2017.

Nakon nekoliko godina stanke zbog financijskoh sredstava konačno smo uspijeli prijaviti se i proći na Vidfest. Predstavili smo se pjesmom "Krunica u bakinoj ruci".

Posebno nam je drago jer je to deseti jubilarni Vidfest humanitarnog karaktera kojeg je otvorio nadbiskup riječki Ivan Devčić, a sva prikupljena sredstva biti će donirana hospiciju u Rijeci, jedinom u Hrvatskoj. Kao što se radujemo rođenju djeteta tako je i utješno znati da u hospiciju možemo dostojanstveno i s osobitom brigom ispratiti osobe koje su nam život darovale k dragome Bogu. Potvrdila nam je to i časna sestra Danijela na samom kraju programa.

"Ljiljani" i solistica Ema Bubić

Vidfestom smo zatvorili dane sv. Vida, zaštitnika grada Rijeke za koju je ova godina posebno svečana i radosna. Kao vjernici i ljudi Bog voli da smo sretni, a naša sreća počela je već osvajanjem Kupa i Rabuzinovog sunca, naših nogometaša, preko duhovnih i svjetovnih sadržaja i događaja nastavila se sve do Vidfesta. Slijedi zasluženi odmor za naše učenike, a o zaštitniku našega grada možete pročitati u nastavku.

"Ljiljani" na nastupu

Sveti Vid: Živio je u III. stoljeću. Još dok je bio dječak, vlastiti otac ga je tukao, prisiljavao da se odrekne kršćanske vjere. Otac je kasnije oslijepio, pa je žrtvovao bogu Jupiteru zlatnog vola za ozdravljenje, ali uzalud. Vidova molitva oca je izliječila. Unatoč tomu što je Vid oca izliječio, morao je u svojoj 12. godini pobjeći u Lukaniju sa svojim učiteljem Modestom i odgojiteljicom Kresencijom. Putem im je hranu na brodić donosio orao. U Lukaniji je čudesno liječio bolesne. Čuo je za njega Dioklecijan, pa ga pozvao u Rim da mu izliječi sina od padavice.. I Vid mu je izliječio sina, no jer nije htio prinjeti žrtvu bogovima, osuđen je na smrt. Bačen je u kotao vrućeg ulja iz kojeg je nepovrijeđen izašao, bačen je u jamu gladnim lavovima, ali on ih je blagoslovio pa su samo ležali do njegovih nogu. Nakon brojnih mučenja, anđeo je izveo Vida iz tamnice i odveo ga na obalu rijeke gdje je u molitvi umro oko g. 304. Vid je jedan od 14 zaštitnika u nevolji: između ostalog zazivaju ga padavičari, živčani bolesnici, ljudi slabog vida. Zatitnik je apotekara, pivara, gostioničara, podrumara...