Stara godina

Autor: Marta Kaluđerović, 31. 12. 2015.

Silvestrovo ili Stara godina je posljednji dan u godini, 31. prosinca, noć uoči Nove godine. Silvestarska noć obilježava se proslavama dočeka Nove godine. Silvestrovo je dobilo naziv po papi svetom Silvestru I., koji ima spomendan toga dana.

Ovaj dan je također dobra prilika da se zahvalimo za sve dobro u godini na izmaku.

Doček Nove godine se obilježava diljem svijeta na razne načine. Najčešće se slavi doma s obitelji ili prijateljima u kafićima, restoranima, hotelima.

Doček u Zagrebu na Trgu bana Josipa Jelačića

U brojnim gradovima se slavi na glavnim trgovima gdje postoje organizirani dočeci gdje mladi čekaju Novu godinu uz nastupe glazbenika.

Doček Nove godine u Fužinama

U Fužinama se ispraćaj Stare godine proslavlja u podne uz glazbu i kulinarske ponude.

Novogodišnji vatromet u Splitu

Nakon odbrojavanja deset sekundi do ponoći započinju vatrometi te zdravice šampanjcem, koji je tradicionalno piće za Novu godinu.

Običaji vezani za proslavu Nove godine svoje korijene vuku iz daleke prošlosti i načina na koji su naši preci, zaključujući godišnji urod, pozdravljali Novu godinu. Tih se dana oblačila nova odjeća, maskiralo se, plesalo, stvarala se buka i palila vatra.

Simbolički, Nova godina predstavlja obnavljanje života i slavljenje regeneracije, a običaji su, iako mijenjani kroz stoljeća, zadržali svoje specifičnosti.

Kulturna raznolikost

• Naša praksa novogodišnje proslave nalaže ispraćanje stare i doček Nove godine 31. prosinca tradicionalnim okupljanjima – obiteljskim, organiziranim proslavama, svečanom odjećom, posebnom brigom o izgledu, ukrašavanjem interijera i eksterijera, odbrojavanjem, svečanim novogodišnjim programom, vatrometom, držanjem zdravice, ispijanjem šampanjca. Prigodnom hranom i pićem odaje se počast tijeku vremena, koje simbolički počinje iznova. Slično se slavi diljem svijeta, s manjim posebnostima.

• Tako je omiljena novogodišnja destinacija Britanaca Edinburgh, u kojem se priređuje veličanstveni vatromet.

• U Španjolskoj svako mjesto ima svoju centralnu proslavu Nove godine, ali je najvažnija ona na "La Puerta del Sol", velikom trgu u središtu Madrida. Na tom mjestu, preplavljenom tisućama ljudi, stoljetni se sat usporava na 23:59:48.

• U Grčkoj se proslava Nove godine poklapa s proslavom Svetog Vasilija, jednog od osnivača Grčke pravoslavne crkve. Tada se servira Vassilopitta ili torta svetog Vasilija, u koju se utisne srebrni ili zlatni novčić i tako ispeče. Tko novčić pronađe u svom komadu torte, bit će posebno sretan u nadolazećoj godini. Vasilije je glavni krivac i što se dječje čizmice u ponoć pune darovima.

• Danci, pak, na novogodišnju noć vole pronaći ulazna vrata preplavljena razbijenim tanjurima. U tu svrhu čuvaju se stari tanjuri tijekom cijele godine i u ponoć bacaju pred ulazna vrata prijatelja. Mnogo razbijenih tanjura simbolizira društveno bogatstvo – prijatelje.

• Nešto udaljeniji Sydney jedna je od vodećih novogodišnjih destinacija. Više od 1.2 milijuna slavljenika na ulicama Sydneya uživa u blagodatima toplog ljeta tog spektakularnog "prirodnog amfiteatra", a oko 80 000 vatrometa može se pratiti u radijusu od 16 km.

• SAD Novu godinu smatra glavnim društvenim praznikom. Zadnjih 100 godina doček sa Times Squarea u New Yorku izravno se prenosi po cijeloj Americi i dio je glavnog obreda proslave.

• Ljudi u Japanu provode tjedne planirajući novogodišnju proslavu i cijeli prosinac održavaju partyje pod nazivom Bonenkai, kojima je cilj ostaviti loše stvari za sobom i pripremiti se za novi početak. Za Novu se godinu nabavlja posebna dekoracija za vrata i dvorište, za koju se vjeruje da donosi zdravlje i dug život. Djeca dobivaju otoshidamas- mali dar s novčićem u sredini. Japanska tradicija nalaže oprost za sve nesporazume i nerazumijevanje u obitelji i među prijateljima kako bi se u Novu godinu ušlo potpuno "čisto". 31. prosinca zvona budističkih hramova zvone 108 puta kako bi otjerala 108 ljudskih slabosti, a nakon toga se svi smiju tjerajući smijehom zle duhove.

• I Hrvatska ima svoju posebnost, koja dolazi iz grada Splita. U Splitu se svake godine, prkoseći niskim temperaturama mora, tradicionalno igra picigin.