Međunarodni dan nevine djece - žrtava agresije

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 4. 6. 2015.

Međunarodni dan nevine djece – žrtava agresije se obilježava 4. lipnja kako bi se osvijestilo da brojna djeca iz dana u dan pate od raznih vrsta nasilja. Taj dan također naglašava važnost zaštite prava djece i međunarodne borbe protiv nasilja nad djecom.

Zbog brojnih dječjih žrtava u Palestini i Libanonu, Ujedinjeni narodi su 19. studenog 1983. godine proglasili 4. lipanj kao Međunarodni dan nevine djece - žrtava nasilja.

U svijetu ima oko 50 milijuna raseljenih ljudi, prognanika koji su pronašli sigurnost u drugim zemljama ili u drugim krajevima svoje zemlje. Oko polovice tih ljudi su djeca.

Djeca iz 87 zemalja žive među 60 milijuna mina, a godišnje ih od mina strada oko 10.000. Više od 300.000 mladih, uključujući i djevojke, služe kao djeca vojnici, a mnogi od njih imaju manje od 10 godina. Djeca se regrutiraju kao vojnici te im se uskraćuje pravo da idu u školu, da se igraju i rastu u mirnom okruženju. Kod takve se djece nakon rata javlja problem integracije u društvo. Tom se problematikom aktivno bavi UNICEF podržavajući programe koji djeci pružaju psihološku i emocionalnu pomoć.

2006. godine je na snagu stupio protokol o sudjelovanju djece u ratnim sukobima. Prema izvješćima Ujedinjenih naroda, u posljednjih godina je u ratu ubijeno oko dva milijuna djece, oko šest milijuna djece je ranjeno, a oko milijun ih je ostalo bez oba roditelja.

Konvencija o pravima djeteta najvažniji je pravni okvir za zaštitu djece. Ova konvencija ima najveći broj potpisnika od svih ostalih sporazuma o zaštiti ljudskih prava, međutim još uvijek nije potpisana od strane Sjedinjenih Američkih Država i Somalije.

Iako više ne živimo u ratnim vremenima, iako su ta vremena iza nas, postavlja se pitanje da li su djeca žrtve agresije samo u ratom pogođenim zemljama? Zašto smo toliko osjetljivi i suosjećajni za gladnu djecu, za djecu u ratom pogođenim područjima ili za djecu žrtve prirodnih katastrofa, dok plač djeteta u susjednoj kući ne čujemo?

Svako peto dijete žrtva je nekog oblika zlostavljanja, nekog oblika zanemarivanja ili su mu na neki način ugrožene potrebe. Prema Obiteljskom zakonu, članku 108. "Svatko je dužan obavijestiti centar za socijalnu skrb o kršenju djetetovih prava, a posebice o svim oblicima tjelesnog ili duševnog nasilja, spolne zloporabe, zanemarivanja ili nehajnog postupanja, zlostavljanja ili izrabljivanja djeteta."

Dakle, zakonski smo obvezni primijetiti i reagirati na svaki oblik zanemarivanja i zlostavljanja djece. Zašto je to toliko bitno? Zato što živimo u svijetu odraslih. I zato što u borbi sa odraslima, djeca uvijek imaju ulogu manjega i slabijega. Ukoliko odrasli ne dignu svoj glas za djecu, tko će?

Svako nasilje i zlostavljanje izaziva zgražanje, užas i osudu zlostavljača i nasilnika, a sućut prema zlostavljanima, poglavito kad su žrtve djeca. Zlostavljanja, nasilja i grubog zanemarivanja djece bilo je i prije, ali se o njima manje raspravljalo i govorilo. Problem tjelesnog, emocionalnog i seksualnog zlostavljanja djece prisutan je manje-više u svim sredinama, ali se skriva i drži obiteljskom tajnom. Zataškavanjem ga nikad nećemo riješiti niti otkloniti. Naprotiv, treba ga javno iznijeti, priznati njegovo postojanje i otvoreno progovoriti o pojavama svih oblika zlostavljanja nemoćne i nedužne djece. Priznanje je jedan od prvih i najvažnijih koraka u njegovu rješavanju.

Zavisno od ponašanja odraslih, dijete će birati svoja ponašanja. Vrlo rijetko djeca rade nešto što već negdje nisu vidjela - uglavnom kopiraju odrasle osobe iz svoje blizine. Procijenimo kakva su djeca danas, i pitajmo se, kako im možemo pokazati da se može i drugačije. Da li na nasilje treba odgovarati nasiljem? Ili postoji alternativa?

Nasilno otvorena ruža nema mirisa.

Armenska mudrost