Dan planeta Zemlje

Autor: Anamarija Jasić, 22. 4. 2015.

Dan planeta Zemlje (Earth Day) obilježava se 22. travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta. Ovim obilježavanjem želi se istaknuti važnost zaštite okoliša i očuvanja našeg planeta. Zemlja je jedini planet na kojem postoji život i kojem 7 milijardi ljudi duguje svoje postojanje zbog njegovih savršenih osobina.

Na konferenciji UNESCO-a 1969. godine John McConnell prvi je put predstavio ideju obilježavanja Dana Zemlje, a sam je naziv Earth day prvi put upotrijebio gradonačelnik San Francisca Joseph Alioto 21. ožujka 1969. godine, u proglasu kojim je odlučeno da se na području grada San Francisca na taj dan proslavi Dan planeta Zemlje.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine.

Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća  skupština Ujedi­njenih naroda je 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje.

Na taj se dan diljem svijeta ističe važnost zaštite okoliša, nužnost recikliranja i brige o otpadu, proizvodnje energije sa smanjenim utjecajem na okoliš.

Različitim događanjima i akcijama eko-udruga i organizacija, nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja i zatopljenja te klimatskih promjena te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Iskoristimo ovaj dan da promislimo o posljedicama svog djelovanja na svijet oko nas i što možemo učiniti da te posljedice ublažimo ili čak eliminiramo.

Za početak, evo nekoliko jednostavnih savjeta za svakodnevnu primjenu:

• reciklirajte i odvajajte kućni otpad - staklo, limenke, plastiku, papir, pa i biootpad moguće je preraditi i ponovno upotrijebiti
  • zamijenite obične žarulje štednima – pri tome naglasak nije na uštedi novca nego energije!
  • zatvorite vodu kada perete zube (nije vam nužno da curi cijelo vrijeme)
  • uštedite vodu i energiju tuširajući se minutu kraće nego običavate
  • kupujte proizvode u većim pakiranjima – tako će otpada od ambalaže biti manje
  • kupujte uređaje koji štede energiju