Kako obojati jaja prirodnim bojama

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 1. 4. 2015.

Pred nekoliko godina u popularnoj televizijskoj emisiji "Vrtlarica" o vrtlarenju, autorica Kornelija Benyovsky Šoštarić savjetovala je kako obojati jaja prirodnim bojama.

Budući da se ta emisija prikazivala pred Uskrs, odlučila sam zajedno sa svojom djecom  isprobati njene savjete. Svi zajedno uživali smo u prirodnom bojanju jaja, a rezultati su nas oduševili ljepotom, a kasnije smo shvatili i zdravljem.

Sve boje koje vam trebaju kriju se u namirnicama koje sigurno već  imate u kuhinji.

Jarko žuta boja

3 žlice kurkume u prahu dodajte u 1 L vode. Dodajte 2 žlice bijelog octa. U dobivenu smjesu dodajte tvrdo kuhana jaja i pustite da ostoje preko noći.

Narančasta

Skuhajte u 1 L vode koru od nekoliko glavica crvenog luka (kapule) te dodajte 2 žlice bijelog octa. Tvrdo kuhana jaja uronite u dobivenu tekućinu i ostavite sat vremena da jaja poprime boju.

Ružičasta

Nasjeckajte 2 svježe cikle srednje veličine, prelijte s 1 L vode i prokuhajte zajedno s jajima  dvadesteak minuta. Nakon kuhanja ostavite jaja u smjesi preko noći da bolje upiju boju.

Plava

Nasjeckajte glavicu crvenog kupusa srednje veličine, prelijte s 1 L vode i prokuhajte zajedno s jajima dvadesetak minuta. Nakon kuhanja ostavite jaja u smjesi preko noći da bolje upiju boju.

Sutradan jaja pažljivo izvadite iz smjesa i osušite papirnatim ručnikom. Obojana jaja imaju mat površinu i ne sjaje se. Da bi bljesnula dodatnim sjajem, premažite ih vatom namočenom u biljno ulje ili preko svakog jaja pređite komadićem slanine.