preskoči na sadržaj

Osnovna škola Turnić Rijeka

 > Naslovnica
Vijesti

Teatar Oz: "Lažeš Pinokia!"

Autor: Antonija Šverko, 16. 12. 2011.

U srijedu, 7. prosinca 2011. godine, naša je Škola ugostila kazališnu trupu Teatra Oz koja je niže razrede naše škole razveselila i uvela u blagdansko raspoloženje svojom predstavom „Lažeš Pinokia“. Gotovo da je i sam naslov ove lutkarske predstave s aluzijama na poznate dječje bajke, domaće i strane (Pinokio i Lažeš Melita), obećavao dobru zabavu. Predstava je, međutim, pružila učenicima puno više od puke zabave. Teatar Oz nas je poveo na putovanje svim bajkama koje smo do sada čuli. Na tom putu susretali smo likove iz raznih bajki, koji su međusobno komunicirali, tražili svoje mjesto pod suncem, svoju priču. I Pinokia je u potrazi za svojom pričom (nismo li i svi mi?) koju joj radost i svjetlo Božića na koncu i udjeljuje. A od priče je zapravo sve počelo, budući da je predložak ovome dramskome tekstu zapravo tekst Luke Paljetka „Lutak koji nije imao svoju priču.“

Literarno-novinarska sekcija naše Škole obavila je intervju sa zvijezdama ove predstave, glumačkim bračnim parom, Mihaelom Sirotinjak-Železnik i Tonijem Železnikom.  Rijetko ugodni, srdačni, veseli i nasmijani, još pod dojmom od predstave, odmah su, još zadihani, pristali na ovaj razgovor. Čak su razbili i našu tremu, svjesni da je u ovakvim situacijama uvijek prisutna početna nelagoda. Toni nam je rekao: „Ne bojte se postavljati pitanja. Vjeruj mi da ne možeš smisliti gluplje pitanje od onoga koje bih ja tebi postavio!“ Na što smo se nasmijali. Zatim smo krenuli na ozbiljnije teme.

Ivana: Gdje pronalazite inspiraciju za svoje predstave?

Toni: U djeci. Budući da vodimo radionice blok flaute, prilično smo u kontaktu s djecom, trudimo ih se upoznati te već imamo predodžbu o tome što kod djece prolazi.

Adelina: Koliko se tijekom predstave držite scenarija, a u kojoj mjeri improvizirate?

Toni: Improvizacije ima vrlo malo, nekih pet posto je improvizacija, a ostatak se držimo scenarija. Ne možemo puno improvizirati zbog sprege riječi i glazbe. Tu je, naime, i ton-majstor koji također mora u određenom trenutku reagirati s glazbom te ako je previše improvizacije, predstava se raspada.

Ivona: Koliko vam je potrebno učiti tekst da ga savladate? Koliko dnevno provedete pripremajući se za predstavu?

Toni: Ako se predstava izvodi po prvi put, onda je potrebno mjesec dana intenzivnih proba u trajanju od pet do šest sati dnevno. Ako je prisutna pauza, jer se predstava izvodi prigodno, kao primjerice ova predstava koja se izvodi u božićno vrijeme, onda je dovoljno tjedan dana da se predstava nanovo uvježba. Na početku moje karijere bilo mi je podosta teško učiti tekst. Nije samo riječ o tekstu, lutkarsko kazalište je spoj riječi, pokreta i glazbe. Ono što je zahtjevno jest to sve ujediniti i sinkronizirati. Već prema pokretu znam koji tekst slijedi.

Ivana: Je li fizički zahtjevan rad s lutkama? Jesu li potrebne kakve fizičke pripreme?

Toni: Potrebno se dobro rastegnuti prije predstave i biti u kakvoj-takvoj formi. Ponekad zna biti zahtjevno stajati duže vremena ukočeno u određenom neprirodnom položaju. Sjećam se da sam nakon prvih proba znao imati teške upale mišića.

Adelina: Kako se posao glumca – lutkara razlikuje od bilo kojeg drugog posla?

Toni: Po tome što nema radnog vremena i što neprestano razmišljamo o kazalištu, likovima i glumi. Inače je kao i svaki drugi posao.

Ivona:  Da li ste svjesni reakcija publike dok glumite, bilo da su one pozitivne ili negativne? Da li vas one dekoncentriraju?

Mihaela: Naravno, mi smo svega svjesni, mi dišemo s publikom. Bez publike nema ni kazališta.

Toni: Postoje tehnike koje smo naučili, a koje nam pomažu da zadržimo koncentraciju.

Ivana: Glazba je sastavni dio lutkarske predstave. Koliko je bitno da glumac-lutkar ima sluha, tj. da bude glazbeno nadaren?

Mihaela: Glumac-lutkar mora imati ritma, jer su pokret i zvuk povezani i jedan prati drugoga.

Adelina: Često su vaša publika djeca predškolske dobi koja ne sjede uvijek mirno i pristojno. Da li vas ometaju dječje poluglasne opaske?

Toni: Uglavnom nemamo s tim problema, ako dobro obavimo svoj posao, tj. ako smo zanimljivi, djeca će nas slušati i gledati. Čak i vrlo mala djeca, ona od tri godine starosti, slušaju i prate bez problema.

Ivona: Da ne radite ovo, čime biste se bavili?

Mihaela: Ne znam...Opet s ovim... (smijeh)

Toni: Jako biste se začudili da vam kažem koje je moje zanimanje. Inžinjer strojarstva! (smijeh) No, vrlo rano sam se počeo ovime baviti, kao i glazbom.

Ivana: Tko vam izrađuje lutke?

Mihaela: Ove je lutke izradila Luči Vidanović. Izrađivale su se mjesecima.

Ivona: Koliko često izbivate s predstava?

Toni: Izrazito rijetko ili gotovo nikad ne odlažemo predstavu, jedino zbog bolesti.

Mihaela: Volim reći da kazalište ima neku iscjeliteljsku moć. Znalo mi se dogoditi da na predstavu dođem s temperaturom, ali kad bi predstava završila, nestali bi i simptomi moje bolesti.

Adelina:  Kako nastaje lik? Kako gradite svoju priču? Primjećujemo da ste u vašu glazbu ubacili isječke poznatih radijskih priča koje su čak i naše mame slušale kad su bile male.

Mihaela: Teško je na to odgovoriti. To je ono što je u vama, od kada znate za sebe. Sve ono što je na vas utjecalo, što ste naučili, upili u sebe tijekom svoga života. Te su priče ostavile na mene dubok trag, one su me začarale i uvukle u svijet kazališta.

Toni: Zato djeco, učite sve što možete, upijajte! Nikada ne znate kad će vam što zatrebati. Ono što smatrate nevažnim, možda će upravo to biti ono što će vam najviše trebati.

 

Intervju vodile: Ivana Janeš, Adelina Hisenaj, Ivona Skender (6.b)




Šetnja školom

Tableti 2020.g.

Tražilica

Tableti - razne upute

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Grad Rijeka

Anketa
Vaš omiljen predmet je:

















Korisni linkovi
Carnet
CMS za škole logo
Osnovna škola Turnić Rijeka / Franje Čandeka 20, HR-51000 Rijeka / os-turnic-ri.skole.hr / os-turnic@os-turnic-ri.skole.hr
preskoči na navigaciju