Svjetski dan socijalne pravde

Autor: Anamarija Jasić, 20. 2. 2015.

Svjetski dan socijalne pravde obilježava se 20. veljače nakon što su tu odluku jednoglasno podržale 192 članice Ujedinjenih naroda na Općoj skupštini u studenome 2007.

Opća skupština UN-a prepoznala je “potrebu ujedinjavanja snaga međunarodne zajednice za iskorjenjivanje siromaštva, kako bi porasla zaposlenost i dostojanstvo rada, jednaka mogućnost i pristup blagostanju i pravdi za sve muškarce i žene.”

Svrha obilježavanja Svjetskog dana socijalne pravde jest preuzimanje odgovornosti za ostvarenje “društva za sve“, a plan aktivnosti za promociju socijalne pravde treba se ostvarivati na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini i uključivati promicanje jednakosti u plaćama, dostupnosti sredstava i istih mogućnosti.

Ekonomski rast nužno treba promicati pravičnost, socijalnu pravdu, mora egzistenciju učiniti mogućom za “društvo svih” - društvo koje se temelji na pravdi i poštivanju ljudskih prava te temeljnih sloboda.

Države članice su priznale da slavljenje ovog dana može pridonijeti dodatnom učvršćenju napora međunarodne zajednice za iskorjenjivanje siromaštva, povećanja zabrinutosti za dostojanstvo rada, jednake mogućnosti i pravični pristup socijalnim dobrima te pravdi za svaku ljudsku osobu.

Međunarodna organizacija rada je u lipnju 2008. godine usvojila Deklaraciju o socijalnoj pravdi za pravednu globalizaciju. "Deklaracija stavlja punu i produktivnu zaposlenost i dostojanstven rad u središte gospodarskih i socijalnih prilika te afirmira četiri strateška cilja: promicanje zaposlenosti stvaranjem održivog institucionalnog i gospodarskog okružja, razvoj i jačanje mjera socijalne zaštite, promoviranje socijalnog dijaloga i tripartizma, poštivanje temeljnih načela i prava na rad," kaže se u priopćenju.

Socijalna prava su danas u Hrvatskoj ugrožena, objektivnim utjecajem ekonomske krize, ali i posljedicama reformskih procesa pri kojima su na udaru štednje javni sektor i razina pružanja javnih usluga, upravo onih koje su zadaća socijalne države. "Beskućnicima se treba osigurati bolja socijalna integracija, a starijim i nemoćnim osobama bolja socijalna zaštita, koja između ostalog uključuje i dostupnost potpore u vlastitom domu,  putem raznih socijalnih usluga.

Socijalna pravda bi mogla tako biti središnje mjesto suradnje različitih političkih opcija na korist svih građana.