Znanje je moć jer otvara sva vrata

Autor: Antonija Šverko, 19. 11. 2014.

Ariana Gržinčić, novinarka iz 8.c razreda, razgovarala je s Davorom Kevrićem, novim profesorom Geografije, kojem se ovom prilikom zahvaljujemo jer je pristao predstaviti se učenicima, roditeljima i posjetiteljima mrežnih stranica naše škole.

N: Profesore, molimo Vas da nam se predstavite u nekoliko riječi.

K: Ime mi je Davor Kevrić, nastavnik sam Geografije. Rođen sam u Rijeci. Nakon srednje škole odlazim na studij, na PMF, točnije studij geografije. Nakon toga radio sam godinu dana u školi, a poslije toga sam htio na postdiplomski studij u Veliku Britaniju. Tamo sam bio godinu i pol, zatim sam se vratio u Hrvatsku i radio na različitim poslovima u Zagrebu. Od rujna sam ponovno u Rijeci.

N: Kakvi su prvi dojmovi u školi Turnić?

K: Nisam bio sasvim siguran hoće li će sve proći u najboljem redu s obzirom da već dugo nisam predavao i stajao pred učenicima. Zapravo ne bih ništa izdvojio. Nije bilo nikakvih neugodnih iskustava, bilo je sve u najboljem redu. Krenuo sam u novu školsku godinu optimistično i s puno elana.

N: Kakva atmosfera vlada među učiteljima sredinom ovog polugodišta?

K: Sve je u najboljem redu, ali kako su došli e-dnevnici, čini mi se da imamo nekako manje vremena za druženje pod odmorima.Često i sam ostanem nakon sata da upišem sve što nisam stigao pod satom. Vremena je malo, a gradiva je puno. Inače atmosfera je ugodna, kolege su dobronamjerne, druželjubive i nije bilo neugodnih iskustava.

N: Kako vam se sviđa učionica za Geografiju? Ima li nešto što biste promijenili?

K: Učionica iz geografije je vrlo mala, npr. geografska karta je skoro veća od učionice, a potreban vam je  prostor... No, sviđa mi se pogled na park i prirodu, čak je i zanimljiv polukružni dio učionice.

N: Koje razlike primjećujete u školstvu kada usporedite svoje i naše školovanje?

K: Djeca su se promijenila, kao i vremena... Promijenio se i način rada s djecom. Ja sam u školu išao prije nekih dvadesetak godina i čini mi se da se Geografija promijenila i neke stvari su izbačene, nažalost... Svakako je bolje to što su nam sad dostupna suvremena sredstva i pomagala  poput PowerPointa. Geografija je važna znanost koju treba proučavati uz pomoć karata, a neke slike i pojmovi se trebaju vizualno doživjeti, primjerice strane svijeta, zatim kako se živi na drugim kontinentima, kako izgledaju vulkani, sve to nama nije bilo prije dostupno.

N: Zašto mislite da su se učenici promijenili?

K: Prednost je što su danas mlađi učenici slobodniji, osjećaju se slobodniji pitati, manje su sramežljivi, kao što sam ja bio u osnovnoj školi. Mislim da je podjednak broj ambicioznih i  neambicioznih učenika.

N: Kako Vam se sviđaju e-dnevnici?

K: Sviđaju mi se jer često možemo, kada smo kod kuće, pogledati što smo radili. Prednost je to što učenici i roditelji mogu pogledati svoje ocjene te mogu i moraju biti informirani o njima. Dio posla se može obavljati od kuće. Eventualni nedostatak je mogućnost hakiranja, no mislim da je riječ o jakom sustavu te da je takvo što teško moguće.

N: Što vam se sviđa u vašem zanimanju, a što biste promijenili ?

K: Geografija je predmet koji je mene uvijek zanimao, tako  da sam ja zaljubljen u Geografiju. U bilo što vezano za Geografiju. Volim poticati učenike da zavole Geografiju. To je važan predmet, kroz njega se najbolje usvaja opća kultura. Smatram da je opća kultura važna za svakodnevni život. Volim raditi u školi s djecom. Pozitivna energija se višestruko vraća. Postoje izuzetci, no oni su rijetki. Rekao bih da su djeca većinom dobronamjerna.

N: Što Vas može izbaciti iz takta na satu?

K: Ne volim paralelno govoriti s nekim. Kad izlažete morate se koncentrirati, morate izgovarati smislene rečenice, gramatički se pravilno izražavati, izgovor i dikcija moraju biti pravilni. Paralelno govorenje vas može vrlo lako omesti. Svjestan sam, međutim, da je učenicima ponekad teško pratiti nastavu.

N: Koji biste savjet dali učenicima?

K: Da imaju neki predmet do kojeg im je najviše stalo, da investiraju svoje vrijeme i energiju u ono što ih zanima, također da iskoriste mogućnost besplatnog obrazovanja. Znanje je moć jer otvara sva vrata.

Razgovarala: Arijana Gržinčić

Tehnička podrška: Stefan Badrov