KAKO SE KONCENTRIRATI NA UČENJE

Autor: Rina Cindrić, 9. 9. 2013.

Povećaj koncentraciju

Mnogi učenici naprave plan učenja, ali im ga je teško iskoristiti jer se ne mogu koncentrirati. Ako i ti imaš slabu koncentraciju, evo nekih savjeta:

- nađi neko mirno mjesto gdje ćeš samo učiti. Tu nemoj čitati časopise, dovoditi prijatelje, telefonirati ili sanjariti. Ako uvijek učiš na istom mjestu tvoj će mozak biti spreman na učenje kad god ti sjedneš na to mjesto.

- ako je ikako moguće, to mjesto mora biti dobro osvijetljeno jer slabo osvjetljenje izaziva pospanost.

- trebalo bi biti i prozračno jer nedostatak kisika također uzrokuje pospanost.

- stolica bi trebala biti udobna, ali ne previše. Ako učiš u mekanoj fotelji ili na kauču to će te isto uspavati,

- nađi neko mjesto koje nema pogled na ono što ti voliš (npr. park u kojem se tvoji prijatelji zabavljaju dok se ti mučiš s matematikom)

- prije nego što ideš učiti, odmori se i pojedi nešto jer ako si gladan/a ili umoran/a, to će ti omesti koncentraciju.

Budi tu

Ovo je vjerojatno najbolja i najefikasnija tehnika:

- kad god počneš misliti na nešto drugo samo si reci budi tu.

- kad počneš misliti npr. na čokoladu, nemoj reći ne misli na čokoladu, zato što kad mi nešto kažemo naš mozak pretvara u slike ili predodžbe pa onda još više mislimo na čokoladu.

Uči od pauka

Kad zatreseš paukovu mrežu, on odmah dojuri da vidi da li mu se nešto uhvatilo. Ako to ponoviš još nekoliko puta on će to isto napraviti, ali će se nakon nekog vremena „opametiti“ i odustati.

Opameti se i ti. Kad god čuješ neki zvuk izvana, otvaranje vrata, svaku riječ koju je netko izgovorio, ne reagiraj. Ne obraćaj pažnju na svaku osobu koja malo zatrese mrežu. Usmjeri se na muhu koju već imaš u mreži. Ne obraćaj pažnju na bilo kakve zvukove , već se koncentriraj na učenje.

Prema izvoru: Majda Rijavec i Dubravka Miljković: Vodić za preživljavanje u školi, IEP, 2004.