Posjet mjestima bogoštovlja

Autor: Vesna Rabak, 27. 10. 2011.

Peti razredi su u procesu učenja o velikim monoteističkim religijama svijeta upoznali tri velike religije: židovstvo (Isus je bio Židov), kršćanstvo (mi smo kršćani i pohađamo Rkt vjeronauk) i islam (ravnopravno s drugim izbornim predmetima i Islamski vjeronauk zastupljen je u našoj školi).

Pošto se na potezu od Turnića do Zameta nalaze katolička crkva Sv.  Nikole Tavelića, muslimanska džamija i baptistička crkva odlučili smo ih uz prethodnu najavu i dozvolu posjetiti.

21.10.2011. krenuli smo pješice po sunčanom i burnom danu i najprije obišli katoličku crkvu Sv. Nikole Tavelića čijoj župnoj zajednici pripadaju mnogi učenici naše škole.

Slika 1. Katolička crkva Sv. Nikole

Slika 2. Baptistička crkva

Vidjeli smo i baptističku crkvu u gradnji, a naš glavni cilj bio je obilazak muslimanske džamije u sklopu učenja o islamu.

Slika 3. Džamija u izgradnji

Pred džamijom smo se mogli zaustaviti tek na trenutak jer je ona još u gradnji, ali smo saznali: da je islam religija nastala 600 godina poslije Krista na srednjem istoku. Muslimani vjeruju da postoji samo jedan bog. Njegovo ime je Alah. On se objavio preko Meleka (anđela - za one koji gledaju turske sapunice) i Džebraila (anđela Gabriela) svojem poslaniku Muhamedu. Muslimanski sveti grad je Meka, a sveta knjiga Kuran (mnogi mladi muslimani uče napamet velike odlomke iz Kurana). Simbol islama je polumjesec i zvijezda zelene boje. Najvažniji blagdani su:

a) Ramazan - mjesec posta; b) Bajramramazanski - kraj posta; c) Kurban bajram - svečanost žrtvovanja; d) noć oprosta; e) noć odluke; f) mjesec hodočašća; g) dan Hidžre - Nova godina

Upoznali smo i najvažnije dijelove koje ima svaka džamija a možete  ih pogledati na tlocrtu:

1. dvorište s nekoliko ulaza

2. bazen za ritualno pranje

3. minaret - toranj s kojega mujezin poziva vjernike na molitvu pet puta na dan

4. unutarnji prostor prekriven sagovima, gdje vjernici kleče tijekom službe

5. propovijedaonica koja se zove mimber

6. zid na kojem je smješten mihrab

7. mihrab - niša na zidu, smještena u smjeru Meke

Slika 4. Tlocrt džamije

Riječka džamija kad bude u potpunosti izgrađena imat će i niz popratnih sadržaja. Dok odrastaju, muslimani kod kuće, na vjeronauku i u džamiji uče zakone vjere i obveze koje moraju izvršavati.

Naša Tina posjetila je ove godine sa svojim roditeljima turski Istambul i ispričala nam još niz pojedinosti o običajima i životu muslimana. Tako smo saznali od nje da žene moraju biti gotovo sasvim pokrivene, da ne ulaze u unutrašnjost džamije već ostaju u predvorju, da muslimani izuvaju obuću prilikom ulaska u džamiju…

Slika 5. Tina Primorac bila je s roditeljima u Plavoj džamiji u Istambulu

Nakon poduže šetnje uslijedila je igra u obližnjim parkovima.

Slika 5. U parku

U jednome od njih sačekala nas je mama našeg Christiana i počastila nas kolačima, grickalicama i sokovima, koji su u trenutku nestali a mi joj se najtoplije zahvaljujemo na trudu i ljubaznosti.

Slika 6. Uživamo u kolačima, grickalicama i sokovima koje je za nas pripremila Christianova mama

Iako bi se još rado zadržali u čašćenju i igri krenuli smo put „šestice“ i ukrcali se vozeći se do naše škole kako se naši roditelji ne bi brinuli.

Još jednom veliko hvala Christianovim roditeljima!