Posjet pekari

Autor: Ljiljana Golić, Vesna Rabak, 19. 10. 2011.

Nakon što smo se upoznali s procesom nastanka kruha - od zemlje do kruha, nakon što smo ispekli svoju prvu tortu, ljubazni roditelji Endija i Marka, učenika 2.a i 2.b razreda, pozvali su nas u posjet pekarama čiji su vlasnici. 18.10.2011.  krenuli smo u posjet pekari „Marko“ koja nosi ime našeg učenika i to 2.b razred i vjeroučenici prvog i četvrtog razreda.

Pekare se nalaze u blizini naše škole pa nam lagana šetnja po sunčanom danu nije škodila.

Slika 1. Na putu prema pekari

Uspinjući se stubama pjevali smo pjesmice posvećene kruhu i uskoro stigli do pekare gdje nas je dočekala gospođa Valentina.

Slika 2. Marko Lekaj, učenik 2.b razreda, po kojem pekara nosi ime (u sredini)

Uvela nas je u unutrašnjost same pekare, u onaj dio koji je nama obično „sakriven“ i tu smo se upoznali sa suvremenim načinom izrade kruha, vidjeli mnoge velike strojeve i upoznali njihovu svrhu te postavili već unaprijed pripremljena pitanja, ali i ona koja su nam potaknula znatiželju viđenim.

Slika 3. Stroj za valjanje

Slika 4. Stroj za izradu lisnatog tjesta

Slika 5. Mješalica

Slika 6. Peć

Saznali smo da se kruh uglavnom mijesi i peče noću dok mi mirno spavamo da bi ga ujutro svježeg imali na stolu, a tijekom dana proda se otprilike 100 komada kruha. Kruh se radi od različitih žitarica. Najzdraviji je integralni i kukuruzni kruh, a najviše se proda „francuza“ i „engleza“. Pokušao se tu provući i „kinez“, ali smo saznali da se takav kod nas ne proizvodi.

U pekari „Marko“ proizvode sedam vrsta kruha, a upoznali smo se i sa strojevima u kojima se sve odvija. U stroj „mješalicu“ stane i do 30 kg brašna, znatna količina dorađuje se i rukama pa postoje velike plohe za mješanje, zatim stroj za valjanje, stroj za izradu lisnatog tijesta, velike peći i mjesta gdje se odlaže ispečeni kruh.

Slika 7. U trgovini

Topli kruh ide direktno u prodaju, a osim kruha tu se mogu naći još i male pizze, kroasani, pite, slanci…nakon toga krenuli su u samu trgovinu gdje su izložene različite vrste peciva, a gospođa Valentina počastila nas je s ukusnim slancima.

Slika 8. 2 razred ispred pekare

Slika 9. 4. razred ispred pekare

Nakon obaveznog fotografiranja, vratili smo se, ponovno pjevajući, u  našu školu i usput ponovili s prvašima, koje je nedavno posjetio prometni policajac, pravila kretanja po ulici i zebri.

Nakon ugodno provedenog sata i punih trbuščića zahvaljujemo se roditeljima Marka na ljubaznosti, pažnji i strpljenju koju su im posvetili.