Kako su drugašići na Rkt vjeronauku obilježili Dane kruha

Autor: Vesna Rabak, 18. 10. 2011.

Naši učenici drugog razreda su se kroz integriranu nastavu hrvatskog jezika i Rkt vjeronauka upoznavali s procesom nastanka kruha i spoznali njegovu važnosti za naš svakodnevni život.

Na satu hrvatskog jezika učili su sa svojim učiteljicama o značaju kruha za naš svakodnevni život kroz interpretaciju priče Tina Kolumbića „Majčine ruke i kruh“. Znamo da je kruh osnovna namirnica za naš život, da bez njega nema života, da hrani naše tijelo i da ga ne smijemo bacati. Naučili su put nastanka kruha - od zrna do kruha. Saznali su da u trenutku dok oni uče o kruhu neko dijete u siromašnim dijelovima svijeta umire od gladi.

Na satu Rkt vjeronauka učili su o Abrahamu, Izraelcu koji je živio pod šatorom i selio se u potrazi za hranom jer je njegova domovina (a to je također i Isusova domovina), pustinja što znači da u njoj nema vode ni hrane i da se u njoj teško živjelo.

Odlučili su stoga na satu vjeronauka ispeći tortu u obliku šatora. Donijeli su sve potrebno za biskvit: jaja, šećer, prašak za pecivo, brašno; za kremu: jaja, šećer, čokoladu za kuhanje, margarin…; i krenuli u izradu.

Slika 1. Ništa bez pomoći tete Rose

Naravno ne sami. S postupkom pečenja torte upoznala ih je teta Rosa i pod njenim je vodstvom nastala njihova prva torta u koju su svi uložili truda: mijesili su, miješali, pekli, razmazivali kremu, postavljali oblatne, gradili njihov „šator“, ispred njega postavili jednu palmu, bijelom kremom napravili nekoliko ovčica… i uživali u konzumiranju.

Slika 2. Male spretne ručice vješto ukrašavaju Abrahamov šator

Slika 3. Nakon uspješno obavljenog posla slijedi degustacija koja ne bi bila tako slatka bez tetine pregače

Na kraju dok su jeli učiteljica ih je potakla da promisle kako možda upravo u ovom trenutku dok se oni slade, neko dijete nema što za jesti te su mali drugašići odlučili da hranu neće bacati, niti je rasipati već će pojesti bez prigovaranja sve što im roditelji stave na tanjur i zahvaljivati na darovanoj hrani.

Slika 4. Svatko od nas je svojim radom pomogao izradi ovog ukusnog šatora u pustinji

Drugom prilikom možda objavimo i koji recept, a do tada pozivamo sve da pomognu svoj onoj djeci i odraslima koji oskudijevaju u hrani, naročito onima u misijskim zemljama…