Svjetski dan oceana

Autor: Boren Bobić, 8. 6. 2014.

Svjetski dan oceana obilježava se svake godine 8. lipnja, a službeno je proglašen 1992. od strane Ujedinjenih naroda. Proglašenjem Svjetskog dana oceana učinjen je značajan korak u zaštiti i očuvanju svjetskih oceana te stvorena prilika za podizanje svijesti javnosti o trenutnim izazovima s kojima se suočava međunarodna zajednica po pitanju zaštite oceana.

Autor: Koban Katalenic Tea

Ovogodišnji Svjetski dan oceana posvećen je temi: 'Zajedno imamo snagu zaštititi ocean'. U ovogodišnjoj poruci naglašena je važnost oceana u svakodnevnom životu stanovnika Zemlje, budući da promjene kreću od svakog pojedinca. Zato što oceani održavaju život na Zemlji, oni su danas naša odgovornost i potrebno ih je očuvati za buduće generacije.

Čak 70% površine našeg planeta prekrivaju mora i oceani. Razlikujemo  Arktički, Atlantski, Indijski, Tihi i Južni ocean. Dugi niz godina službeno su postojala četiri oceana, sve dok u proljeće 2000. godine Međunarodna hidrografska organizacija nije proglasila i Južni ocean. Ta velika međusobno povezana vodena masa oceana (i mora) na Zemlji naziva se Svjetskim oceanom. Oni su najveći ekosustav na Zemlji, no zbog svoje prostranosti, velikih dubina i nepristupačnosti do danas nisu u potpunosti istraženi.

Naš Jadran, kao dio Sredozemnog mora, također je dio toga velikog oceana. Prema okvirnim procjenama, u Jadranu živi ili se razmnožava između sedam i osam tisuća vrsta i podvrsta, od toga više od 5500 morskih beskralježnjaka, oko 600 vrsta alga, preko 280 vrsta spužava, 449 vrsta riba i 4 morske cvjetnice, među kojima i posidonija (Posidonia oceanica), čija prostrana naselja, u kojima se razmnožavaju i hrane brojne morske vrste, možemo naći duž cijele naše obale i otoka.

Bez života u oceanu ne bi bilo života na Zemlji. Živi svijet mora svakodnevno je zastupljen u našim životima te nam pruža mnogobrojna dobra i usluge, poput hrane, lijekova i svakodnevnih proizvoda u kućanstvu. Fitoplankton, kao temelj hranidbenog lanca u moru, proizvodi energiju i oslobađa kisik u atmosferu. Navedena dobra i usluge ovog ekosustava često previdimo i uzimamo zdravo za gotovo.

I za kraj nekoliko činjenica o oceanima:

• oceani pokrivaju 71% površine Zemlje
  • do 80% poznatih oblika života živi u oceanima
  • 100% svjetskog ribarstva bit će u kolapsu sredinom ovog stoljeća ako se ništa ne poduzme
  • danas je izlovljeno 90% velikih oceanskih riba.