Svjetski dan zaštite okoliša

Autor: Bljeona Mulići, 5. 6. 2014.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).

Kroz obilježavanje Dana zaštite okoliša diljem svijeta, Program Ujedinjenih naroda za okoliš nastoji istaknuti glavne okolišne probleme i omogućiti svima da shvate svoju vlastitu ulogu i odgovornost, ali i vlastitu snagu da postanu predvodnici promjena u cilju održivog razvoja.

Svake godine određuje se nova tema koja će se obraditi na taj dan. Ovogodišnja tema obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša naziva se "Raise your voice, not the sea level" i posvećena je promoviranju svijesti o potrebi zaštite okoliša.

Razvoj i napredak čovječanstva uzima svoj danak u uništavanju okoliša kao što je voda, tlo i zrak. Zbog toga svakodnevno nestaju i izumiru mnoge biljne i životinjske vrste. Sve je očitije da je potrebno pronaći mjeru u odnosu između razvoja i napretka društva i zaštite okoliša. Preko 90% otpada može se uspješno reciklirati. Kada bi se ljudi odgovorno ponašali i razdvajali staklo, plastiku, papir i organski otpad i odlagali ga na za to predviđena mjesta, problem otpada bi bio sve manji problem.

Posljednjih godina obilježavanje Svjetskog dana zaštite okoliša postalo je sve značajniji način podizanja svijesti u cijelom svijetu o nužnosti uvrštavanja pitanja zaštite okoliša među najvažnije probleme današnjeg društva. Provode se mnoge aktivnosti diljem svijeta kojima se štiti okoliš kao što su educiranje stanovništva o značaju okoliša u našim životima, sadnja što više zelenila, pošumljavanje, čišćenje gradova i prirode, recikliranje otpada.

Ciljevi obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša su:

- potaknuti ljude da razmišljaju o važnosti okoliša

- osnažiti ljude da postanu aktivni čimbenik održivog razvoja

- promicati razumijevanje da su zajednice osnova za mijenjanje stavova prema pitanjima okoliša

- zastupati partnerstvo koje će osigurati da svi narodi imaju sigurniju i bolju budućnost

Zaštitu okoliša promiču i međunarodne normizacijske organizacije i aktivno sudjeluju u brizi za okoliš kroz donošenje norma iz područja zaštite okoliša.

Izvor:UNEP