Svjetski dan vatrogasaca

Autor: Lucija Glasnović, 4. 5. 2014.

Svjetski dan vatrogasaca slavi se 4. svibnja, na blagdan svetoga Florijana zaštitnika vatrogasaca.

Sveti Florijan bio je visoki časnik u rimskoj legiji cara Dioklecijana u vrijeme velikih progona kršćana. U prvim godinama 4. stoljeća rimski car Dioklecijan poveo je jednu od posljednjih velikih akcija istrebljenja kršćana. S obzirom da se u to doba već mnoštvo rimskih legionara pokrstilo, Dioklecijanov namjesnik Aquilinus dobio je zadatak da pogubi četrdeset legionara. Među njima nastao je veliki strah pa je sveti Florijan da bi ih ohrabrio, istupio pred namjesnika i sam izjavio da je kršćanin. Pjesnički je kasnije opisano da je tada “niknuo, rascvao i zamirisao” svojim junaštvom, poput cvijeta (florijana) usred korova.

Pošto Florijan nije zatajio svoju vjeru bio je osuđen na smrt spaljivanjem. Stojeći na lomači, Florijan navodno potiče rimske vojnike da zapale vatru, govoreći im "ako je zapalite, na plamenim jezicima ću vam pobjeći u nebo". Uplašen njegovim riječima, umjesto da ga spali, Aquilinus naređuje da se Florijanu stavi kamen oko vrata i baca ga u rijeku Enns.

Prema legendi osoba koja je gurnula Florijana u rijeku oslijepila je, a rijeka se uplašila i izbacila mrtvo tijelo na hrid gdje ga je jedan orao čuvao s krilima sklopljenim u obliku križa. Potom se pojavio svetac i jednoj ženi pokazao mjesto gdje se tijelo nalazilo. Žena je upregla konje i odvezla se do rijeke Enns, gdje je pronašla mrtvo tijelo. U strahu od progona pokrila ga je slamom i granjem. Upregnute su se žedne životinje toliko umorile putem do mjesta gdje se tijelo trebalo pokopati, da se nisu mogle ni maknuti. Tad se na ženinu molbu iz zemlje otvorio izvor iz kojeg i danas teče voda. Osvježene su životinje nastavile put i stale na mjesto koje je svetac označio. Zbog nemilosrdnih progona pokopan je brzo i kradomice.

Opisani događaj zbio se 4. svibnja 304. godine i zbog toga je taj datum prihvaćen kao Dan svetog Florijana.

Na Dan svetog Florijana vatrogasci odlaze u crkve, odaju počast zaštitniku vatrogasaca, ali i svojim prijateljima - vatrogascima koji više nisu s njima, otvaraju vatrogasne domove, posvećuju barjake s likom svetog Florijana, održavaju javne vatrogasne vježbe na kojima prezentiraju svoju vještinu gašenja požara i spašavanja ljudi i imovine.

Na Dan vatrogasaca treba se podsjetiti na nesebičan rad vatrogasaca jer kada svi bježe od požara, oni jure u vatru, spašavajući ljude i njihovu imovinu, izlažući se pri tom životnoj opasnosti.

Vatrogasnu djelatnost danas obavljaju vatrogasne postrojbe, dobrovoljna vatrogasna društva i vatrogasne zajednice kao stručne i humanitarne organizacije. Vatrogasci su obučeni za gašenje požara, sudjelovanje u provedbi preventivnih mjera zaštite od požara i eksplozija, spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom i eksplozijom, pružanje tehničke pomoći u nezgodama i opasnim situacijama te obavljanje drugih poslova u ekološkim i drugim nesrećama.

Budući da je riječ o zahtjevnim i složenim poslovima, u vatrogasnim postrojbama potrebna je organiziranost i timski rad, zbog čega se svakodnevno provodi teoretska i praktična nastava u učionicama ili na poligonima.

Činjenica je da ljudi od svih uniformi javnih državnih službi najviše vole i cijene baš uniformu vatrogasca, zasigurno leži u činjenici da su baš oni, ti koji spašavaju naš život, našu imovinu, naše šume i naš okoliš izlažući se nevjerojatnim uvjetima rada i istovremeno žrtvujući svoj život. Stoga je vrlo važno upoznati djecu i mlade od najranije dobi tko su ljudi koji se bore protiv vatre, spašavaju živote i čuvaju našu imovinu!