Noć knjige u Rijeci

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 22. 4. 2014.

Treći put zaredom Hrvatska obilježava Noć knjige 23. travnja, a manifestaciji se pridružuju i naše riječke knjižnice.

Pod opširnije pregledajte program koji su za nas pripremili.

Gradska knjižnica Rijeka

U 18 sati – ranom večernjem terminu prilagođenom djeci predškolske dobi, u Ogranku Turnić kreće pričaonica Pssst... pidžama priča! Također u 18 sati, ali u Dječjem odjelu Striboru u sklopu Tjedna dobre dječje knjige čitat će se (o) psima. Naime, dva prekrasna terapijska psa slušat će priče o sebi iz ustiju djece. A druga će djeca gledajući u pse, slušati iste te priče!

Narodna čitaonica u 19 sati nudi poetsku poslasticu. Blaženi nemir Kao da me rodilo ovo more nazivi su zbirki poezije glumice Mejreme Reuter, a dojmovi publike koja je imala priliku dosad prisustvovati tim večerima jamče dobro provedenu večer uz poeziju naglas. Svim ljubiteljima poezije topao poziv na druženje.

Nakon poezije, u Narodnoj čitaonici u 21 sat počinje nešto bez čega nema Noći knjige u Gradskoj knjižnici Rijeka - Noć otvorenih vrata Studentskog čitateljskog kluba. Studentski čitateljski klub i ove se godine brine da Čitaonica u Noći knjige blješti mladošću i dobrim raspoloženjem do kasnih noćnih sati, a  za sve noćobdije priredili su sljedeće sadržaje:

- U 21 sat na programu je predstavljanje knjige Madmen all the SameAutor jetajanstveni Viktor Kowalski, no odat ćemo vam tajnu: jedan član SČK-a polovica je Viktora Kowalskog.

- Nakon ovog književnog intermezza ne bi li se javnosti dodatno probližila studentska aktivnost, slijedi predstavljanje FAQ brošure – učestalih pitanja i iscrpnih odgovora pod nazivom Upoznaj SČK!

- Nakon svih književnih i informativnih trenutaka slijedi opuštanje za kraj: druženje SČK-ovaca uz društvene igre koje svi vole, a rijetko nalaze vremena za njih. Naravno, svi su pozvani na sudjelovanje.

Sveučilišna knjižnica Rijeka

U Noći knjige možete: upisati se u knjižnicu, dobiti informaciju, posuditi i vratiti knjigu do 24:00 sata. Opraštaju i zakasninu! (1. kat Knjižnice na adresi Dolac 1, prostor kataloga)

Pridružite se kratkom putovanju kroz vrijeme - od rukopisa i baštine, do izvora znanja u bespućima interneta (1. kat Knjižnice na adresi Dolac 1, znanstveno-istraživačka čitaonica)

18:00 – 18:45 Baštinili smo …

Poslušajte priču kako su nastajale i živjele glagoljske rukopisne knjige, koju će ispričati knjižničarka Sandra Marić.

19:00 – 20:30 Čitam u knjižnici noću, čitam odakle hoću! (ali ne i što hoću)

Okrugli stol na temu mogućnosti korištenja e-knjiga i časopisa u knjižnicama, s posebnim osvrtom na problematiku autorskih prava i izdavanja e-knjiga.

Gosti uvodničari okruglog stola:

- doc. dr. sc. Ivana Kunda, predstojnica Katedre za europsko i međunarodno privatno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci

- Senka Tomljanović, viša knjižničarka, ravnateljica Sveučilišne knjižnice Rijeka

- doc. dr. sc. Iva Rosanda Žigo, predstojnica Centra za elektroničko nakladništvo Sveučilišta u Rijeci