Svjetski dan intelektualnog vlasništva

Autor: Bljeona Mulići, 26. 4. 2014.

Svake godine 26. travnja obilježavamo kao Svjetski dan intelektualnog vlasništva kojeg možemo definirati kao zaštitu nematerijalnih dobara koja nastaju kao rezultat ljudske kreativnosti. Cilj ovog obilježavanja je  da pojača svijest kako patenti, copyright, zaštini znakovi i dizajn utječu na svakodnevni život te da slave kreativnost, doprinose koje su izumitelji i dizajneri imali na razvoj zajednica.

Hrvatsko društvo još nije u potpunosti prihvatilo i shvatilo značaj tog prava i svi smo navikli ležerno se odnositi prema tome. Pojam intelektualnog vlasništva i njegova zaštita glavni su preduvjeti za razvoj suvremenog društva, jer koji bi se autor uopće trudio napraviti nešto korisno i lijepo, ako svatko može uzeti njegov rad, prisvojiti ga i prodati kao svoj?

Navika besplatnog skidanja

U zadnjih petnaestak godina upravo su ova prava, zahvaljujući velikom razvoju piratstva, ugrožena jer su brojna djela zaštićena autorskim pravima postala dostupna putem servisa za skidanje i razmjenu datoteka te ih korisnici mogu skinuti brzo i jednostavno – bez plaćanja ikakve naknade za skinutu glazbu, filmove, računalne programe i slično te se s vremenom kod brojnih korisnika stvorila navika besplatnog skidanja sadržaja, pri čemu mnogi misle da je tako nešto sasvim legalno, samo zato jer je jednostavno dostupno putem interneta.

Na internetskim stranicama namijenjenim edukaciji korisnika o piratstvu navodi se da se piratstvom u kontekstu prava intelektualnog vlasništva općenito naziva svako neovlašteno korištenje autorskih djela – dakle, neovlašteno iskorištavanje autorskih djela u javnosti radi stjecanja materijalne ili druge koristi bez odobrenja autora, neovlašteno umnožavanje takvih djela, ali i samo skidanje i distribuiranje audio i audiovizualnih djela na internetu pri čemu je za svako korištenje autorskog djela potrebno dobiti ovlaštenje nositelja prava, a u većini slučajeve takvo odobrenje povlači i plaćanje određene naknade.

SLIKA

Situacija se mijenja

Ipak, zahvaljujući edukaciji korisnika i dostupnosti sve većeg broja online servisa za streaming glazbe i filmova, ali i sve jačoj borbi protiv piratstva čini se da se situacija polako mijenja pa su tako nedavna istraživanja pokazala da raste broj korisnika legalnih servisa za streaming i prodaju filmova i glazbe u Europi.

Također, s obzirom kako je veliki broj korisnika tijekom godina navikao da im je sadržaj cijelo vrijeme dostupan te da glazbu, filmove i programe lako mogu skinuti s interneta, istraživanje koje je Kantar Media provela krajem prošle godine pokazalo je da skoro polovica internetskih korisnika (njih 47 posto) uopće nije sigurna je li sadržaj kojeg gledaju ili skidaju s interneta legalan ili ilegalan, dok je čak 40 posto njih reklo da bi prestali s ilegalnim skidanjem sadržaja ako bi im se omogućio legalan i jeftin pristup tom sadržaju.

Ako se želite dodatno informirati o zaštiti intelektualnog vlasništva i piratstvu posjetite stranicu 'Stop krivotvorinama i piratstvu' koja je zajednički projekt koordinacijskih tijela za provedbu prava intelektualnog vlasništva i na kojoj možete naći informacije o sustavu zaštite prava intelektualnog vlasništva te oblicima, pojavama i posljedicama povreda ovih prava.