Svjetski dan matematike - World Maths Day

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 4. 3. 2014.

Svjetski dan matematike jedan je od najvećih globalnih obrazovnih događaja. Cilj mu je popularizirati aritmetičke zadatke na zabavan i smislen način. Namijenjen je svim učenicima osnovnih i srednjih škola. Zadatke mogu rješavati učenici svih godišta bez obzira na njihovo znanje matematike.

Pitanja su raspoređena u pet kategorija: zbrajanje, oduzimanje, množenje, dijeljenje i jednostavne jednadžbe. U svakoj igri/kategoriji učenik ima jednu minutu da odgovori na koliko je moguće više pitanja. Razina težine zadataka prilagođena je uzrastu učenika.

Priznanja pojedincima i razredima

Najboljih 10 učenika iz svake od kategorija dobiva zlatnu medalju, a najboljih 50 učenika priznanje putem pošte. Najboljih 10 razreda osvaja trofeje, a najboljih 50 razreda priznanja.

Ovo matematičko natjecanje održat će se 5. ožujka 2014. Prijaviti se možete na stranici World Education Games. Sudjelovanje je besplatno, a održava se pod pokroviteljstvom UNICEF-a.

Povijest

Prvi WMD održao se 2007. godine s namjerom da se što više zemalja priključi rješavanju matematičkih zadataka „uživo“. Gotovo 300 000 učenika iz 100 zemalja sa riješenih gotovo 40 milijuna zadataka za 48 sati bila je garancija svijetle budućnosti cijelog projekta. Već slijedeće godine riješeno je gotovo 200 milijuna zadataka, a 2009. godine čak 450 milijuna zadataka u roku od 48 sati. Te iste godine uvedeno je i vježbanje u trajanju od mjesec dana što je pridonijelo popularizaciji cijelog događaja.

Slijedeće godine uvodi se 5 nivoa zadataka za svaku dobnu skupinu, te kako bi se zaštitili učenici od cijelonoćnog rješavanja zadataka uvedena je granica od 50 izazova koji se boduju učeniku, a svako daljnje sudjelovanje se bilježi samo u ukupnu brojku riješenih zadataka cijelog događaja. Tako je i danas.

UNICEF je prepoznao vrijednost projekta te se pridružuje događanju kao partner s ciljem da poveže nedostupne i udaljene krajeve u rješavanju matematičkih zadataka napisanih na univerzalnom jeziku koje svaki Zemljanin razumije.

U događaj se uvodi i World Spelling day (danas World literacy day – WLD) – dio natjecanja u pravilnom pisanju engleskog jezika, a 2012. godine se dodaje još i World Science day – WSD natjecanje u poznavanju zakonitosti u prirodi.

Zbog male jezične „barijere“ WLD i WSD nisu u potpunosti uspjeli kod nas, ali je zato WMD omiljen.

Za više informacija posjetite hrvatsku stranicu s korisnim informacijama o ovom događaju.