11. veljače 2014. - Dan sigurnijeg Interneta

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 11. 2. 2014.

U Hrvatskoj i svijetu danas se obilježava Dan sigurnijeg Interneta. Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta pokrenuta je 2004. godine i od tada se nastavlja širiti na države diljem svijeta te se obilježava svake godine, drugog dana drugog tjedna u veljači.

Već jedanaestu godinu za redom, mreže Insafe i INHOPE (Europska mreža centara za sigurniji Internet i Međunarodna zajednica online linija za pomoć) obilježavaju Dan sigurnijeg Interneta (SID: eng: Safer Internet Day).

Ova inicijativa, pokrenuta u okviru Programa za sigurniji Internet Europske komisije, jednom godišnje poziva na uključivanje u aktivnosti za stvaranje sigurnijeg i boljeg Interneta za našu djecu i mlade.

Zanimanje za Dan sigurnijeg Interneta raste neopisivom brzinom od 2004. g. kad je prvi put obilježen te se provodi na šest kontinenata u više od stotinu zemalja, uključujući 27 zemalja Europske Unije i naravno Hrvatsku.

Čitav niz uzbudljivih događanja i aktivnosti održat će se u cilju obilježavanja Dana i promicanja osviještenosti o problemima. U Hrvatskoj će sve aktivnosti koordinirati udruga „Suradnici u učenju“ koja je Safer Internet Committee i predstavlja Hrvatsku u Insafeu. Na portalu ucitelji.hr dostupni su razni obrazovni sadržaji: interaktivne i društvene igre, priručnici za djecu, roditelje i učitelje, pripreme za nastavu, video isječci, metodički priručnici "Kako poučavati primjereno, odgovorno i sigurno korištenje Interneta" te multimedijske izložbe učeničkih radova.

Tijekom veljače održavat će se predavanja za roditelje u školama i knjižnicama, učitelji će provoditi radionice i razne druge aktivnosti sa svojim učenicima, a učenici će vršnjacima davati savjete kroz kreativno oblikovane multimedijske radove koji govore o njihovim online pravima i odgovornostima.

Kako bi objedinili djelovanje brojnih ustanova i organizacija koje se bave ovim područjem, CARNet je postao jedan od osnivača Centra za sigurniji Internet (CSI). Ciljevi Centra mogu se svesti na zajedničko promicanje računalne i informacijske sigurnosti djece i mladih u RH, a u okviru Centra trenutno djeluje 13 strateških partnera – ministrarstva, agencija i javnih ustanova.

Više o aktivnostima Centra možete pronaći na adresi  http://www.sigurnijiinternet.hr/.