Izlet u Padovu

Autor: Administrator , 2. 5. 2011.

Dana 20. travnja 2011. učenici od V. do VIII. razreda koji pohađaju nastavu talijanskog jezika otišli su na jednodnevni izlet u Italiju i to u grad Padovu. Uz pratnju Nine Čalić, Božene Bašić-Mikulić, Mirande Srdoč, Stanislave Segnan, Irene Rešetar i Borisa Rocea 53 učenika je posjetilo jedan od najstarijih sveučilišnih gradova u Europi.

Talijani iz naše škole

Slika 1. Talijani iz  naše škole

Krenuli smo u 6 ujutro i nakon nekoliko zaustavljanja, stigli smo u Padovu u 10 i pol. Dočekala nas je vodičkinja Laura koja nas je provela gradom.

Prvo smo se uputili prema trgu Prato della Valle, jednim od najvećih trgova u Europi s puno zelenila, kipova i kanala.

Slika 2. Prato della Valle

Potom smo krenuli prema bazilici Sv. Antuna koja se nalazi na teritoriju države Vatikan.

Slika 3. Bazilika Sv. Antona

Ispred bazilike stoji kip konjanika Gattamelate, kojeg je napravio Donatello u 15. st.

Slika 4. Gattamelate

Potom smo krenuli prema padovanskom sveučilištu, jednom od najstarijih na svijetu u kojem je predavao Galileo Galilei i diplomirala prva žena.

Slika 5. Universita' di Padova

Prošli smo i kraj Caffè Pedrocchi ispred kojeg su nas zabavljali pantomimičari.

Slika 6. Caffe' Pedrocchi

Slika 7. Ulični zabavljači

Slika 8. Ulični zabavljači

Posjetili smo i Capella degli Scrovegni u kojoj su poznate Giottove freske iz ranog 14. st. Freske su veličanstvene.

Slika 9. Capella degli Scrovegni

Slika 10. Capella degli Scrovegni

Odmorili smo se u obližnjem parku na travi. Stalno su nam prilazili afrikanci koji su prodavali naočale. Iako nismo ništa kupovali nikako ih se nismo mogli riješiti. Pa barem je bilo zanimljivo.

Slika 11. Malo odmora

Nakon odmora, obišli smo i arheološki muzej i vidjeli zanimljive stvari: egipatske mumije, sarkofage, amfore, grčke vaze, slike i poznati Giottov križ.

Naposljetku smo posjetili botanički vrt, najstariji sveučilišni botanički sveučilišni vrt na svijetu. Pravi zeleni raj!

Slika 12. Orto botanico

Slika 13. Orto botanico

Ima oko 6000 vrsta biljaka. Tu se nalazi  i poznata Goetheova palma - najstarija biljka u vrtu posađena 1585.g. Nama su najzanimljivije bile mesožderke. Iako je profesorica naglasila da se nalaze u lončanicama, drugi su mislili da će to biti biljke od 5 metara i sa velikim zubima...

Slika 14. Mesožderke

Nakon obilaska imali smo pola sata slobodnog vremena za suvenire i pokoju fotografiju. Krenuli smo prema Rijeci oko 19 sati te stigli ispred škole u 23.30h, umorni ali zadovoljni.

Daria Dadić, 8.a