Svjetski dan Brailleovog pisma

Autor: Lucija Glasnović, 4. 1. 2014.

Svjetski dan Brailleovog pisma obilježava se svake godine 04. siječnja na dan rođenja Louisa Braille, čovjeka koji je izumio sustav koji pomaže slijepim i slabovidnim osobama čitati i pisati.

Louis Braille je živio u Francuskoj između 1809. i 1852. godine. Bio je vrlo talentirani dječak koji je ostao slijep u svojoj trećoj godini. U školi za slijepe naučio je svirati violončelo i orgulje i s njima je nastupao u crkvama diljem Francuske.

Imao je samo 16 godina kada je izumio svoj sustav pisanja. Pismo se sastoji od šest točkica uzdignutih na papiru, gdje varijacije razmještaja točkica označavaju jedno slovo abecede. Dvije godine nakon njegove smrti Francuska je i službeno priznala Brailleovo pismo, koje je zauvijek promijenilo život slijepih osoba.

Louis Braille

Više o Brailleu

Francuz Louis Braille (19. st.) je u dobi od 3 godine oslijepio zbog incidenta koje se dogodio u u kožnoj radionici njegovog oca. Naime debela igla mu se zabila u oko, i oba oka su se inficirala. No on nije odustao od ničega i nije dozvolio da ga sljepoća sputava. Pohađao je školu za slijepe i naučio je svirati glasovir. Rastuživalo ga je jedino to što ne može čitati knjige.

Jednog dana čuo je za točkasto pismo koje su koristili vojnici da bi mogli čitati i u mraku. No Louis je ubrzo shvatio da je to točkasto pismo prekomplicirano pa je s 16 godina u očevoj radionici smislio točkasti sutav s manje točaka. To je bio sustav od 6 uzdignutih točaka koje su različitim kombinacijama davale slova, brojeve, matematičke znakove koje su slijepi s lakoćom mogli napipati.

Malo pomalo utisnuo je 64 kombinacije, dovoljno za cijelu abecedu, brojeve i rečenične znakove. Time se slijepima otvorio novi svijet. Svijet čitanja i knjiga.

Slijepi diljem svijeta i danas čitaju pomoću sustava nazvanom po njegovom izumitelju: Brailleova abeceda. Dokumenti na Brailleovom pismu imaju 30 puta veći opseg od izvornika.

Bez dvojbe se može tvrditi da je Brailleovo pismo temelj pismenosti i uspješnog obrazovanja slijepih.