Prijedlozi za izradu božićnih čestitki

Autor: Tina Bakić, 18. 12. 2013.

Božićna čestitka je definitivno idealan poklon za najmilije kojom ćete pokazati koliko vam je stalo do nje. Čestitku možete i kupiti, ali upečatljivije će biti ako je sami izradite.

Vlastoručno izrađene božićne čestitke ne zahtijevaju previše vašeg vremena, a oni kojima su namijenjene prema vašem će trudu i angažmanu znati da ste se potrudili oko toga, te ćete ih time dodatno razveseliti. Izrada čestitki je jednostavan proces koji vas potiče na kreativnost, zbog čega, ne biste vjerovali, sve manje ljudi kupuje čestitke, a sve više ih izrađuju sami.

Ovaj hobi nije skup, jer biste doma već trebali imati većinu stvari koje su vam za izradu potrebne. Za najjednostavniju čestitku trebat će vam papir, škarice, ljepilo i bojice.

Korisni savjeti

● Njegujte jednostavnost. Ako ste početnik u izradi čestitki, odlučite se za bijeli prostor i jednostavne oblike radije nego da čestitku natrpate suvišnim dodacima koji će stvoriti kontraefekt.

● Koristite moderne, četvrtaste čestitke umjesto onih pravokutnih koje izgledaju staromodnije.

● Izbjegavajte nabacivanje detalja i zapamtite da je umjerenost ključ svega

● Ako ćete na prednjem dijelu čestitke staviti jedan jednostavni oblik, zbilja se potrudite oko njega jer će upravo on privlačiti najviše pažnje.

● Jasno je da su crvena i zelena boja prigodne za božićne čestitke, ali ljubičasta, mornarsko plava ili zlatna izgledaju mnogo bolje.

● Šljokice i mali svjetlucavi kamenčići zbilja mogu 'podići' ukupan dojam, no po ovom pitanju budite izrazito oprezni i umjereni.

● Ako na prednjem dijelu namjeravate staviti neku poruku, neka ona bude napisana lijepim slovima. Nemojte lijepiti slova isprintana s kompjutera jer to izgleda otrcano, kao i naljepnice koje se mogu kupiti na svakom koraku. Razmislite o korištenju olovke, što će dati onaj željeni 'domaćinski' štih.

● Izbjegavajte kupovinu kojekakvih setova za izradu čestitki. Osim što ćete uludo potrošiti novac na nešto nekvalitetno i nimalo atraktivno, bolje je da sami procijenite što vam je sve potrebno za izradu čestitki i kupite svaki komad posebno.

Izrada većeg broja čestitki

Ako planirate napraviti čestitke za nekoliko odabranih prijatelja ili članova obitelji, ili pak imate nekoliko slobodnih dana do Božića, vaš dizajn može biti detaljan koliko god vi to poželite. No, ako planirate napraviti veći broj čestitki za svakog koga znate, morate biti učinkoviti, uštedjeti si vrijeme i izbjeći obavljanje „duplog posla“.

● Kupite prazne čestitke, umjesto da nanovo izrezujete svoje.

● Nemojte izrađivati čestitku po čestitku - radite u stadijima. Prvo sve izrežite, pa zatim sve polijepite, pa završite proces dodavanjem šljokica i ostalih detalja.

● Ljepilo je neuredno i, iako su obostrano samoljepljive trake lagane za uporabu, kada morate zalijepiti neki četvrtasti oblik, najlakši način da izrezane komadiće papira zalijepite za čestitku je ljepilo u spreju koje omogućava nanos u tankom sloju, a zasigurno će vam trajati godinama.

● Odaberite one oblike koje je lako izrezati, a također možete naslagati nekoliko papira i izrezati nekoliko istih oblika odjednom.

Svi vi koji niste tip osobe koja se voli igrati s papirom, škarama i ljepilom - ne očajavajte. Izrada čestitki kao hobi još je uvijek moguća. Da, također možete napraviti vlastoručno izrađene čestitke pomoću grafičkih softvera, fotoaparata, printera i ostalih tehničkih pomagala.

Dakle, bilo da ste vješti s rukama ili štujete grafički dizajn, izrada čestitki odličan je način za opuštanje, razvijanje kreativnosti i povezivanje s drugim ljudima, pa započnite s izradom vlastitih čestitki već danas!

Kako biste dobili neku ideju za vama prihvatljivu izradu božićnih čestitki možete pogledati ove filmske isječke.