Bez podočnjaka prirodnim putem

Autor: Tina Bakić, 27. 11. 2013.

Kada se ujutro pogledate u ogledalo možda prvo pomislite: „Koji podočnjaci!?“ Jedan od najčešćih uzroka podočnjaka je umor, neispavanost, predug boravak ispred računala ili televizije, ali ima i drugih npr. zdravstveni problemi, genetika, sunce, vjetar, hladan i suhi zrak, zatim to što dnevno trepnemo oko 15000 puta...

Za rješavanje podočnjaka podočnjaka postoji niz tehnika. Jedna od najraširenijih su razne kreme i korektori. No, postoji i operativni zahvat nazvan blefaroplastika, ali najbolji i najzdraviji način rješavanja podočnjaka je onaj s prirodnim preparatima.

Prirodni preparati:

Krumpir - stavite ga u hladnjak na pet do deset minuta, a potom izrežite dva koluta od njega te kolutove smjestite na zatvorene kapke i ostavite da odstoji 15 do 20 minuta. Ovo je odlično za vrećaste podočnjake – gotovo odmah se vidi smanjenje vrećica ispod očiju. Ponavljajte barem jednom dnevno. Isto to možete napraviti i s jabukom.

Mlijeko - u hladno mlijeko uronite komadiće vate, lagano ocijedite te ih stavite na kapke i područje oko očiju. Meditirajte u ležećem položaju oko 20 minuta. Ovo je dobro za upaljene oči i za podočnjake, ali treba provoditi barem jednom tjedno.

Krastavac - ovo povrće je već dugo poznato kao melem za oči i područje oko očiju. Potrebno ga je ohladiti, a potom kolutove staviti tako da pokrivaju oči i područje oko očiju. Odrijemajte kojih dvadesetak minuta i podočnjaci će se smanjiti, a okrijepit ćete i umoran um.

Vrećice čaja - umočite vrećice čaja po izboru u hladnoj vodi, a potom ih smjestite u hladnjak na pet do deset minuta. Nakon toga stavite ih na oči i podočnjake i neka odstoje 20 do 30 minuta. Nakon toga umijte se hladnom vodom. Za ovaj problem posebno je dobar čaj od kamilice ili zeleni čaj.

Bjelanjak - razmutite bjelanjak jajeta i četkicom ga lagano nanesite na podočnjake. Kako se bjelanjak suši, osjetit ćete zatezanje, ali bi se i podočnjaci trebali smanjiti. Ostavite da stoji dvadeset minuta, a potom isperite hladnom vodom.

Hladna žlica - žlicu stavite u zamrzivač da se smrzne, a potom najširim dijelom prislonite na podočnjake i držite dok se žlica ponovno ne ugrije. Dobro je raditi s dvije žlice ili jednu držati u zamrzivaču, a drugu na podočnjaku.

Na što još treba paziti?

• Spavajte dovoljno i pokušajte ne provoditi previše vremena pred ekranom, posebice u sitnim noćnim satima.

• Jedite zdravo, kao i u svemu, i kod podočnjaka je bitna zdrava prehrana. Podočnjaci su često povezani s nedostatkom vitamina. Stoga jedite puno voća i povrća, prije svega zelenog lisnatog povrća kao što su špinat, kupus, kelj i slično. Također, smanjite unos soli jer previše soli u organizmu može rezultirati nakupljanjem vode u tijelu, a samim time i pojavom podočnjaka.

• Pijte puno vode, no nemojte piti previše tekućine prije odlaska na spavanje jer to može rezultirati podočnjacima ujutro.

• Nemojte pušiti jer pušenje izaziva podočnjake.

• Provjerite sinuse i nos zato što začepljen nos i upaljeni sinusi također izazivaju podočnjake.

U tinejdžerskim godinama ako imate problema s podočnjacima najbolje je isprobati neki od tretmana prirodnim preparatima.