RIKARDO ŠEGOTA (7. a) u završnici Nacionalnoga kviza za poticanje čitanja

Autor: Marija Malnar Zidarić, 16. 11. 2023.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja provodi se već 25 godina u organizaciji Knjižnica grada Zagreba - Hrvatskoga centra za dječju knjigu i Odjela za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice. Od 2011. god. kviz se provodi online diljem Hrvatske unutar školskih i narodnih knjižnica gdje pasionirani mladi čitatelji čitaju po 3 zadana naslova hrvatske ili svjetske dječje knjižnevnosti. Osim toga, pred mlade se čitatelje stavljaju i pretraživački zadaci te rad s mrežnim izvorima kako bi došli do dodatnih  informacija o autorima, temama, likovima i sl.

Ovogodišnja tema Pronađeni u prijevodu Mjeseca hrvatske knjige stavila je naglasak na kvalitetne prijevode hrvatskih prevoditelja te njihovu važnost u povezivanju djece s kvalitetnom svjetskom literaturom.

Kviz se mogao riješavati u razdoblju  od 11. rujna do 25. listopada, što  je i učinio vrlo uspješno naš učenik 7. a razreda Rikardo Šegota plasiravši se u samu završnicu.

Na samoj svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 16. studenoga izvlačile su se utješne i glavne nagrade za što je trebalo imati i zrnce sreće. Kolo sreće nije nam se ovaj put okrenulo, ali naš je Rikardo u pratnji svoje učiteljice hrv. jezika Nives Peruč Šuše i knjižničarke Marije Malnar Zidarić bio vrlo sretan i zadovoljan izletom u Zagreb te već sada s nestrpljenjem čeka objavu novim naslova za idući kviz dogodine.

Vjerujemo da će Rikardo biti poticaj i ostalim našim učenicima da nam se pridruže u otkrivanju novi i nekih zaboravljenih svjetskih dječjih klasika.