Osnovna škola "Turnić" Rijeka

« Srpanj 2017 »

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

01.07.2017. 14:56
Ispunite upitnik o digitalnim kompetencijama u okviru projekta CRISS
U siječnju 2017. godine započeo je CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) projekt iz programa Europske unije Obzor 2020.

29.06.2017. 11:22
U okviru projekta e-Škole objavljeno 70 novih scenarija poučavanja
U sklopu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ objavljeno je 70 novih e-Škole scenarija poučavanja. Svi zainteresirani nastavnici nove scenarije mogu pronaći na mrežnoj stranici https://scenariji-poucavanja.e-skole.hr/ , a dostupno je 15 scenarija za nastavni predmet kemije, 18 fizike, 18 biologije te 19 matematike.

27.06.2017. 20:10
Upozorenje - nova ransomware kampanja Petya
U tijeku je nova kampanja zlonamjernim ransomware sadržajem te su slučajevi zaraze zabilježeni u Ujedinjenom Kraljevstvu, Rusiji, Indiji, Nizozemskoj, Španjolskoj, Danskoj i drugima. Trenutna su meta računala raznih korporacija, energetskih postrojenja te banaka.

20.06.2017. 12:51
CARNet donirao sustav za praćenje kakvoće zraka Tehničkoj školi u Sisku
Tijekom dana mnogi od nas većinu vremena provode u zatvorenom prostoru – kod kuće, na poslu ili u školi. Kakvoća zraka koji udišemo u zatvorenom prostoru ima izravan utjecaj na naše zdravlje, a loša kakvoća zraka u zatvorenom prostoru može štetiti osjetljivim skupinama stanovništva u koje spadaju i djeca.

20.06.2017. 11:02
Poziv na prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu opreme za regionalne obrazovne centre u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)” i „Nabavu visokodostupnog sustava za pohranu i analizu strukturiranih i nestrukturiranih podataka u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

02.06.2017. 13:40
Webinar: My SUSI Experience
U ponedjeljak 5. lipnja 2017. godine, od 20 do 21 sat, Hrvatsko udruženje profesora engleskog (HUPe) u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom “My SUSI Experience”.

31.05.2017. 14:57
U Kninu održan 2. regionalni webinar u projektu „e-Škole“
„Primjena digitalne tehnologije u nastavi biologije i prirode u osnovnoj školi“ naziv je drugog regionalnog webinara kojeg je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet održala danas u sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

31.05.2017. 13:38
Održan šesti Znanstveni piknik
Pod sloganom „Znanost je zabavna!“ od 26. do 28. svibnja 2017. godine održan je šesti po redu Znanstveni piknik u organizaciji Udruge profesor Baltazar, Zadruge ZEZ i partnera Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNet i Instituta Ruđer Bošković.

31.05.2017. 11:12
Održan šesti Znanstveni piknik

Svjetski dan izbjeglica
Autor: Lea Štampf, 20. 6. 2017.

Svjetski dan izbjeglica, obilježava se svake godine 20. lipnja u čast svih hrabrih i odlučnih žena, djece i muškaraca koji su prisiljeni napustiti svoju domovinu zbog prijetnje proganjanja, konflikta i nasilja. Ovaj je dan prvi put obilježen 2001. godine, nakon što su Ujedinjeni narodi 4. prosinca 2000. godine, donijeli odluku da se upravo 20. lipnja obilježava Svjetski dan izbjeglica.

Prema UNHCR-ovom izvještaju danas je više od 43 milijuna ljudi izvan svojih domovina, a broj izbjeglica kontinuirano raste. U Hrvatskoj se prihvatilišta za tražitelje azila nalaze u Kutini i Zagrebu, a u tim gradovima živi i najveći broj osoba kojima je odobrena zaštita u Hrvatskoj.

Ratovi ostaju glavni uzrok raseljavanja. 55% svih izbjeglica o kojima govori izvještaj UNHCR-a potiče iz samo pet zemalja u kojima se vode ratovi: Afganistana, Somalije, Iraka, Sirije i Sudana. Izvještaj također sadrži prikaz velikog raseljavanja stanovništva iz Malija, Demokratske Republike Kongo, Sudana u Južni Sudan i Etiopiju. Svjetska ekonomska kriza dodatno je pogoršala težak položaj izbjeglih i raseljenih širom svijeta.

U Hrvatskoj azil najviše traže osobe iz Afganistana, Alžira, Bangladeša i BiH, izvijestio je Centar za mirovne studije.

Azil je pravna i politička zaštita koja se dodjeljuje onim izbjeglicama koje osjećaju osnovan strah od proganjanja zbog pripadnosti određenoj rasi, naciji, vjeri, pripadnosti određenoj društvenoj skupini ili zbog političkog mišljenja.

Tražitelji azila su ljudi različitih profila i osobnih priča: maloljetni i punoljetni muškarci i žene, obrazovane osobe, socijalno ugrožene osobe, žrtve trgovanjem ljudima i drugi.

Hrvatska pokušava osmisliti učinkovit i dugotrajan sustav integracije koja će pomoći izbjeglicama pri uključivanju u društvo u aspektima njihovih prava na smještaj, učenje hrvatskog jezika, školovanje, zapošljavanje, zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrb, spajanje obitelji, upoznavanje s hrvatskom povijesti i kulturom. Sve su to preduvjeti za postajanje izbjeglica integriranim i produktivnim članovima društva. Odgovornost je zajednice da taj okvir učinimo tolerantnim, inkluzivnim, otvorenim i dobronamjernim prema izbjeglicama i strancima koji dolaze u Hrvatsku.

„Neka, preko vas, čovječanstvo shvati da je mir moguć, da se s mirom sve može steći te da se, naprotiv, s ratom sve može izgubiti“

Papa Franjo, 6. kolovoza 2016.